fallback

Битката за "Дунарит" ескалира

Заради съдебни решения собственик на завода все още е фирмата на Цветан Василев "Кемира", коментира министърът на икономиката на брифинг

10:39 | 06.09.17 г. 7

Съдът е спрял вписването на „Емко“ на бизнесмена Емилиян Гебрев като собственик на военния завод в Русе „Дунарит“, както и вписването на Държавната консолидационна компания (ДКК) като заложен кредитор на предприятието. Това означава, че собственик на завода е фирмата „Кемира“ на банкера Цветан Василев, който избяга в Сърбия след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), в която беше главен акционер.

Това съобщи на брифинг министърът на икономиката Емил Караниколов.

Той припомни, че дяловете на „Кемира“ от „Дунарит“ за запорирани от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.

Припомняме, че държавата реши да пристъпи към придобиването на „Дунарит“, след като заради обвинения на прокуратурата към ръководството, че източва завода дружеството е заплашено от отнемане на лиценза.

Същевременно за овладяване на завода се бори и Емилиян Гебрев, след като „Кемира“ се опита да прехвърли контрола на предприятието на „Емко“ чрез увеличение на капитала, което също е блокирано.

В ефира на bTV вчера (5 септември) Гебрев показа документи, според които е собственик на русенския военен завод. Емил Караниколов обаче посочи, че Министерството на икономиката не е запознато с тези документи, а в Търговския регистър Гебрев не е вписан като собственик.

Караниколов припомни, че държавата чрез Държавната консолидационна компания (ДКК) е купила най-голямото задължение на „Дунарит“ - това към КТБ, въз основа на което е отправено и искането за запор на търговското предприятие.

ДКК е купила дългове на дружеството за около 67 млн. лева – 47 млн. лева към КТБ и още около 20 млн. към други дружества, допълни икономическият министър. До седмица ще има и пълен отчет за всички вземания и плащания на предприятието, посочи той.

Междувременно обаче предприятието плати дълга си към КТБ. Емилиян Гебрев обясни, че плащането е направено, защото срещу „Дунарит“ вече стои държавата, а не офшорка с неясни собственици, визирайки предишни цесии, свързани с дружеството, прехвърлени през няколко фирми. Караниколов обаче посочи днес, че по-късно е внесена искова молба за отмяна на плащането.

В заключение Караниколов допълни, че държавата се опитва да защити интересите на работниците в предприятието, за да не бъде отнет лицензът му и то да продължи да работи. Той допълни, че назначаването на прокурист е вариант компанията да продължи работа и да се излезе от положението с взимането на лиценза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:58 | 13.09.22 г.
fallback