fallback

До края на октомври здравният министър докладва за свършеното в Спешна помощ

Системата има нужда от промяна, категоричен е проф. Николай Петров

13:07 | 01.09.17 г.

До 30 октомври министърът на здравеопазването трябва да представи пред Комисията по здравеопазването в парламента информация за два проекта за спешната помощ.

По първия проект министърът ще трябва да докладва за степента на изпълнение на дейностите по ОП "Региони в растеж", свързани с регионална здравна инфраструктура. Другият е по ОП "Развитие на човешките ресурси", свързан с модернизация на институциите на пазара на труда, социалното включване и здравеопазването.

Това решиха депутатите след разисквания по питане на БСП към здравния министър проф. Николай Петров за цялостна стратегия за развитието на спешната медицинска помощ, предава БТА.

От БСП искаха министърът да представи пред комисията и стратегия за развитие на спешната помощ, както и до края на септември да бъде приета наредба за медицинския стандарт по спешна медицина. Това обаче по предложение на ГЕРБ отпадна от решението.

Модернизацията на спешната помощ е приоритет на управляващата коалиция, декларира Даниела Дариткова от ГЕРБ, председател на здравната комисия.

Нигяр Джафер от ДПС заяви, че системата за спешна помощ прегрява много често и причина за това е, че тя компенсира недобрата работа на останалите звена от здравната система.

Министърът на здравеопазването Николай Петров каза, че системата за Спешна помощ има нужда от промяна - на базата, на оборудването, на организацията на работа и в квалификацията на кадрите. Работи се по оперативните програми, на финала е и стандартът за спешна медицина.

Петров заяви, че към момента в страната работят 27 центъра за спешна медицинска помощ и 176 филиала. Всяко повикване се приема в районните координационни централи на единния телефон 112 и това се осъществява от екип лекар и медицински и специалисти. Информацията се съхранява три години.

Във всички центрове за спешна медицинска помощ и филиали работят общо 7113 души, от които 1551 лекари и 2605 медицински специалисти - сестри и фелдшери. Прави впечатление, че 48% от лекарите са във възрастта 35 - 55 г., каза министърът. Всеки ден в страната работят 388 екипа за спешна помощ, от които 85 са реанимационни, а 274 са лекарски и долекарски. Броят на повикванията през последните три години бележи лек спад - за 2014 г. са били 759 хиляди, а за 2016 г. - 752 хиляди.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:29 | 13.09.22 г.
fallback