Достъп до електронното си здравно досие в България имат едва 8% от здравноосигурените лица. Ако този достъп бъде осигурен, пациентите ще виждат какви са медицинските процедури, които се вписват в досието, как се фактурират, и това ще представлява ефективен контрол. Това съобщи Боян Бойчев, Асоциация на индустриалния капитал в България в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в коментар на възможността за достъп до досието чрез Уникален код за достъп (УКД).
Бойчев е на мнение, че ако услугата, която той определи като информационна, се превърне в обратен контрол, ще се намалят разходите на пациента.
„В България общият процент здравноосигурени е 88% от населението, а в Европа средният процент е 98%“, коментира ръстът на здравнонеосигурените лица, Бойчев. – Тук става въпрос за цялото население, но ако влезем още една стъпка ще видим, че сред ромското население осигурените лица са само 45%. Отчитайки, че значителна част са под 18 години, значи че лицата, които трябва да се осигуряват, а не го правят, са много голям процент".
По думите му се получава омагьосан кръг.
„Осигуреното лице има три неща, които може да направи, когато има нужда от медицинска помощ. Той може да плати изцяло своето лечение. Вторият начин е да плати за последните три години своите осигуровки. Третият начин, въпреки че няма показания за спешна помощ, е да влезе за лечение през спешен кабинет и така да получи най-скъпата от всички възможни медицински грижи", посочи Бойчев.
Той сравни здравеопазването с пожар, „който се опитваме да гасим с кофа вода, а не със специализирана техника“.
Представителят на АИКБ смята, че за да се повиши ефективността на Здравната каса трябва да се предприемат законодателни промени, както и промяна на вътрешните правила в НЗОК. Експертът препоръча да се сключват селективни договори с изпълнителите на доболнична помощ.
Боян Бойчев информира, че като брой лекари на населението на България съотношението е малко над европейското, но не така стои въпросът с медицинските сестри, при които това съотношение е два пъти под Европа.
Как ще се решат заложените през годините проблеми, които съществуват 18 години от създаването на НЗОК? Само липсата на информация ли затруднява вземането на адекватни управленски решения? Какви са финансовите зависимости на здравните заведения от бюджета?
Вижте повече във видеото!