За да се избегне заплахата от тероризма освен силно полицейско сътрудничество и успешна работа между националните правителства на държавите, трябва да видим откъде идват корените на този проблем. Това каза в интервю за БНР Ивайло Калфин, съветник на еврокомисаря по бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер.
Относно организаторите на терористичните атаки Калфин каза, че това „не са толкова зле живеещи хора”. По думите му те имат възможности и за развитие, но не виждат перспектива в обществото си - деца на имигранти, които са второ или трето поколение”.
По думите му те не се чувстват достатъчно интегрирани в държавата и всъщност отмъщават на държавата, която ги е приела.
Всъщност пропагандата на джихадистите по някакъв начин осмисля живота им, посочи Калфин. Те казват: "Ето, вместо цял живот да сте незабележими и да се борите за хляба си и за някакъв живот, който виждате от родителите си, вие ще станете герои и т. н.", което очевидно пуска корени между тийнейджъри и младежи на 18-22 години. Те изведнъж решават, че ще променят света по този начин.
Ето защо, според Ивайло Калфин, освен сътрудничеството по отношение на сигурността, би трябвало да се положат усилия и от държавите за търсене на хомогенност в обществото – да се търсят причините защо тези хора идват да си отмъщават и не виждат друга кауза.
Според Калфин проблемът с тероризма може да бъде разрешен само на европейско ниво.
“Темата не толкова за обединена Европа, колкото за справедливото общество, би трябвало да бъде действително една от важните”, подчерта бившият вицепремиер.
По думите му един и същи проблем се повтаря в много европейски страни.
“Виждаме във Финландия онзи ден, виждаме в Русия, че това нещо се получава също. Всеки, който има да си отмъщава на обществото, се убеди, че сравнително лесно в собствените си очи може да стане герой. Така че тук въпросът по-скоро на всички страни. Той е европейски въпрос и той е свързан с умението да се ангажират особено млади хора в градивна кауза”, обясни той.
ЕС не бива да бъде обвиняван за провалите в борбата с тероризма, тъй като механизмите за това още се изготвят, а превенцията е незабележима за обществото, смята Калфин.
“Проблемът е, че действията не дават бързия резултат….Много трудно могат да се спрат подобни акции и това го казват всички експерти. ...Службите за сигурност говорят, полицейското сътрудничество работи и то предотвратява много потенциални атентати, но ние не го виждаме това нещо. Ние виждаме това, което се появява пред всички, тези, които са резултатни”, каза още Калфин.
Икономическата стабилност след кризата, борбата с тероризма и сигурността на ЕС, мигрантската вълна са теми, в които Европа досега не е била достатъчно активна, а сега трябва да бъде по-активна от националните страни, обобщи Калфин. Той отчете, че това би наложило и преразпределение на европейските ресурси.