Съюзът на съдиите в България (ССБ) ще сезира Европейската комисия (ЕК) и Европейския съд за правата на човека в Страсбург за последните промени в Закона за съдебната власт. Това става ясно от обръщение на магистратската организация изпратено до медиите.
Причината за решението на ССБ са приетите промени в норматива, които предвиждат магистратите задължително да декларират в едномесечен срок от влизането му в сила, членство в организации с нестопанска цел, от които не са изключени професионалните организации.
От Съюза на съдиите в България посочват, че тази промяна е само маскирана като стъпка към по-голяма "прозрачност".
Те припомнят, че "сковаващият ефект" от това задължение е отчетен и от най-авторитетните международни магистратски организации - Международната съдийска асоциация и МЕДЕЛ (Европейски магистрати за демокрация и свободи) в техни становища.
Съюзът на съдиите се обръща към членовете си, че срокът за подаване на декларация за членство в професионална организация изтича на 14 септември 2017 г. Те уточняват, че всеки съдия може да декларира членство или да напусне по негова собствена преценка.
Други промени в Закона за съдебната власт, които организацията определя като "противоконституционни и не по-малко опасни" и срещу които вече се обяви против са задължителното и неподлежащо на никаква преценка отстраняване на магистрат, срещу когото е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер, както и промяната членовете на ВСС след приключване на мандата им да се връщат в системата, на каквато длъжност поискат.
/БТА/