След като президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за опазване на околната среда, според които се премахва втората съдебна инстанция при обжалване на решения във връзка с природата и биоразнообразието, продължават споровете между бизнеса и природозащитници по темата. Управляващите защитиха промяната с мотива, че така ще се съкрати времето за строителство на обекти с национално значение.
„Нужно е да се постигне баланс между това да браним природата си и икономическата активност на страната“, заяви пред Bulgaria ON AIR зам.-председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Кънчо Стойчев.
„Проблем със спазването на срокове, бавността и мудността на българските институции винаги е имало. Но е факт, че държави като Германия, Франция и Швейцария са намерили начин да се справят с подобни препятствия. Значи не е невъзможно“, каза той.
"Екоорганизациите, които поискаха от президента Румен Радев да наложи вето, стигнаха до крайности. Всеки, който се е занимавал с бизнес в България, се е сблъсквал с рекет", категоричен бе Кънчо Стойчев.
"Унищожаването на природата е безвъзвратен процес. Над 90% от българските граждани са на мнение, че икономическият растеж не бива да я застрашава“, заяви Петко Ковачев от Института за зелена политика.
„За съжаление, все още в страната ни не е намерена онази златна среда, която да работи в интерес на всички", коментира Ковачев.
Ветото на президента има функцията да предизвика дебат, припомни политологът доц. Татяна Буруджиева пред Bulgaria ON AIR.
Журналистът Юлий Москов също определи ветото като отлагателно решение, с цел дебатът да продължи. Той посочи, че трябва да се избере между две неща. Сегашната ситуация гони инвеститорите, защото инвестицията може да бъде жалена в съда с години. В този смисъл съкращаването на тези процедури е положително. От друга страна, резултатът може да е в тежък конфликт с правосъдието.