България ще има Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие. Това съобщи пред Bulgaria ON AIR заместник-министърът на икономиката Александър Манолев. Възможностите за развитие на икономическите връзки между двете страни са големи, подчерта той и допълни, че съществува потенциал за разширяване на отношенията както в търговията, така и в областта на енергетиката и туризма.
Добри са и изходните позиции - стокообменът между двете страни за 2016 г. възлиза на близо 640 млн. евро, като салдото е положително за България.
"Имаме голям потенциал да привличаме повече чуждестранни инвестиции", посочи заместник-министърът на икономиката.
"Имаме всички предпоставки да сме атрактивна дестинация, трябва да бъдем активни и да използваме всяка възможност. Голяма инвестиция не се случва след една протоколна среща – нужна е последователна работа и ясна ангажираност", подчерта Александър Манолев. Този подход по думите му вече е възприет в Министерството на икономиката, като се виждат и резултати в тази посока - датската фирма JYSK споделя, че вече може да предложи
България на своите партньори, докато преди няколко години са обмисляли да излязат от страната.
Резултат дава и работата по развитието на индустриалните зони и обособяването на нови. Компания с годишен оборот от 100 млн. долара обмисля инвестиция край Кърджали, където предстои да се обособи такава зона, допълни той.
Александър Манолев съобщи още, че се проучват възможностите за институционализиране на Съвет за малки и средни предприятия към Министерството на икономиката. Вече е проведено първо заседание с всички браншови камари и организации, а сред поставените проблеми се откроява недостигът на квалифицирани кадри.
"Предприели сме стъпки в тази посока, в това число и с разработването на проект на договор между работодател и ученик, което е важно за по-голямо застъпване на дуалното обучение", каза зам.-министър Манолев.
Той коментира и че Българската банка за развитие трябва да бъде насочена към развитието на малките и средни предприятия и в този смисъл преминаването ѝ към Министерството на икономиката ще подобри оперативната връзка с тях.
"Малките и средни предприятия трябва да имат непосредствен достъп до нея и да получават целево финансиране", коментира Манолев. Той допълни, че предстои да се разработят конкретни мерки за тяхната подкрепа, като особено важни са мерките, които да насърчат встъпването им на чужди пазари.