Да бъдат забавени промените в Административно-процесуалния кодекс (АПК) и в обсъждането му да се включат повече страни. За това настоява Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България".
Проектът бе предложен от управляващите и предвижда увеличаване размера на държавните такси и въвеждането пропорционална такса при материален интерес при касационното производство и производството за отмяна. Според мотивите към проекта очакваният ефект е да се намалят „излишните касационни дела, гледани от Върховния административен съд (ВАС)“. Ако промените минат на второ четене в парламента, природозащитниците ще поискат президентът да наложи вето, заяви Катерина Раковска от WWF.
Като цяло екоактивистите смятат, че промените ще затруднят достъпа на гражданите до правосъдие.
Те освен това изтъкнаха, че ще бъде затруднено и обжалването на актове по Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. По тези два закона в момента годишно се издават около 14 хил. акта и се обжалват само 2 на 1000, допълни Тома Белев от Асоциацията на парковете в България.
Той коментира, че увеличаването на таксите ще затрудни и бизнеса, и гражданите.
С промените се премахва правосъдието, заяви Катерина Раковска.
Природозащитниците смятат, че, за да не загубят евросредства, управляващите ще започнат масово да обявяват инфраструктурните проекти за такива с национално значение.