Министърът на правосъдието Цецка Цачева коментира, че възможностите за отпадането на механизма за сътрудничество и проверка зависят от свършената от България работа за изпълнението на дадените от Европейската комисия (ЕК) препоръки.
Целите са постижими, от нас се очакват резултати, заяви тя пред български журналисти в Брюксел, където се срещна със зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс и с еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова.
Цачева поясни, че отчет, изготвен от Министерството на правосъдието за прилагането на мерките и поставените срокове, показва напредък на нашата страна по изпълнението на изискванията. "Отчетът ме кара да мисля и да бъда убедена, че до края на декември тази година ще бъдат изпълнени сроковете (за мерките до края на 2017 г.). Има и срокове, които продължават през цялата следваща година", отбеляза Цачева.
Тя съобщи, че е обсъдила днес с Тимерманс подготвяния от правителството нов законопроект за борба с корупцията и сроковете за неговото внасяне в Народното събрание. Срокът за приемане на антикорупционния закон е до края на тази година, а до края на следващата е достатъчен период този законопроект да заработи и първите резултати от него да бъдат факт, посочи Цачева.
"Информирала съм членове на ЕК, че анонимните сигнали и обратната доказателствена тежест няма да бъдат предложени в новия законопроект, тъй като два пъти катастрофирахме при предходно внасяне на аналогични законопроекти. Не е имало изрична реакция от страна на представители на ЕК в тази сфера. Те са достатъчно деликатни да не оказват намеса в работата. Онова, което очакват, е единен орган, който да заработи, за да постигнем по-сериозен напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта", поясни министърът.
Обнародването на закон, без да се прилага според буквата и духа му, не би довело до преследвания резултат. Всички предвидени норми трябва да заработят, тук се намесва и човешкият фактор. Не е достатъчно да имаме добре написан закон, трябва и добре да го прилагаме, коментира министърът на правосъдието.
(БТА)