fallback

Румен Радев сезира Конституционния съд за СЕТА

Искането е за тълкуване на разпоредбите на Конституцията, свързани с условията за ратифицирането и действието на смесени международни договори

14:10 | 18.07.17 г.

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане за задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията по повод Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз и неговите държави членки (СЕТА), съобщават от пресслужбата на държавния глава.

Като международен договор СЕТА е споразумение със смесен характер и включва въпроси от изключителната компетентност на ЕС, от националната компетентност на държавите членки и от споделената компетентност между ЕС и държавите членки. СЕТА засяга практически всички сфери на обществения живот, което налага гражданите и институциите да имат яснота за естеството на такива споразумения и мястото им в българския конституционен модел.

Ратифицирането на такива споразумения, които предопределят развитието на държавата в дългосрочна перспектива, следва да става с максимален консенсус. 

Искането е за тълкуване на разпоредбите на Конституцията, свързани с условията за ратифицирането и действието на такива смесени международни договори (чл. 5, ал. 4 и чл. 85, ал. 1, т. 9), участието на Република България в ЕС (чл. 4, ал. 3) и икономическото развитие на държавата (чл. 19 и чл. 20).

Тълкуването на тези разпоредби има важно значение за националната правна система и за участието на Република България в изграждането и развитието на ЕС. То ще допринесе България да се утвърди като предвидим партньор в международните отношения.

Разкриването на точния смисъл на конституционните разпоредби ще има значение и в бъдеще при сключването на подобни споразумения, свързани с членството на страната ни в ЕС, посочва се в мотивите на президента.

ЕС и Канада подписаха Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) в края на октомври миналата година.

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер и канадският премиер Джъстин Трюдо се договориха търговското споразумение между ЕС и Канада да влезе в сила на 21 септември. Споразумението ще се води активирано временно, докато приключи ратификацията му от националните парламенти на еврочленките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:40 | 13.09.22 г.
fallback