fallback

Отчетите на СЕМ за 2016 г. скараха управляващи и опозиция

Елена Йончева обвини медийния регулатор за липса на официална позиция по случая с Бетина Жотева

16:32 | 06.07.17 г.

Двата отчета на Съвета за електронни медии (СЕМ) за миналата година противопоставиха за пореден път в пленарната зала ГЕРБ и БСП. Заради дългите дебати и изчерпване на пленарното време за деня гласуването по тях ще се състои утре, съобщава БТА.

Тонът зададоха Елена Йончева и Александър Симов от БСП, като прехвърлиха темата от работата на медийния регулатор върху казуса "Бетина Жотева", реакцията на Съвета и свободата на словото в България въобще.

Социалистите скандираха "оставка", след като колегата им Александър Симов поиска да се формира друг състав на СЕМ без Жотева. Той определи случая като афера, най-голямата криза, през която съветът минава, според него – неуспешно и некадърно.

„Това не е поведение на регулатор, СЕМ в случая се държи като цензор“, заключи Симов.

Три журналистически организации излязоха с декларации по случая с Бетина Жотева, припомни преди него Елена Йончева. Според нея въпреки това няма реакция на медийния регулатор, няма и официална позиция, което означава и липса на такава за срива на свободата на медиите в България.

Председателят на комисията по култура Вежди Рашидов (ГЕРБ) и Стефан Данаилов от БСП пък влязоха в персонален дебат.

След като председателят на парламента Димитър Главчев отстрани Драгомир Стойнев от заседанието, парламентарната група на БСП напусна залата. Това стана, докато Велислава Кръстева от ДПС критикуваше СЕМ, че в отчетите си медийният регулатор не регистрира разпространяването на езика на омразата, а вместо това отчита, че няма драстично нарушение на нормите. Регулаторът се застрахова с недостатъчни законови възможности, коментира тя.

В отчетите си СЕМ представя информация за радио и телевизионната среда у нас,  осъществявания от него надзор върху дейността на доставчиците на медийни услуги,  лицензиране и регистриране на програми, правни дейности и съдебна практика и други.

Основният критерий в надзорната дейност на регулатора е защитата на аудиторията от нарушения на Закона за радиото и телевизията в разпространяваните програми на доставчиците. 

Мониторингът върху електроните медии заема най-голяма част от работата на СЕМ, като през 2016 г. е осъществен общ обем наблюдение на радио и телевизионни програми в размер на 27 378 часа.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:13 | 13.09.22 г.
fallback