fallback

Безотговорност спря е-платформата за обществени поръчки, обяви юрист

Липсата на прозрачност и нормативна уредба, която не се прилага, ще съпътстват процеса, смята проф. Иван Тодоров

13:00 | 04.07.17 г.

Има правен парадокс. В Закона за обществените поръчки, в който се описва информационната система за комуникация във връзка с провеждането на всяка обществена поръчка, се слага краен срок – 1 юли, самият закон е в изпълнение на директива на ЕС, но това не е изпълнено. Така коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria отлагането на срока за задействане на е-платформа юристът проф. д-р Иван Тодоров.

„Законодателят си е свършил работата, но нито Агенцията за обществени поръчки, нито другите органи, които имат отношение това да се изпълни, не са си мръднали пръста. Законът е приет през 2016 година и системата не е сложна за внедряване“, смята юристът.

Той е на мнение, че „по-скоро някой има интерес да не се въвежда системата в продължение на една година“.

Проф. Тодоров посочва, че това се дължи на липса на организация и безотговорност.

„Всяка електронизация на каквато и да е административна процедура намалява рязко корупцията, дава яснота, категоричен е проф. Тодоров. "Единната електронна система за провеждане на обществените поръчки ще предостави много по-голяма публичност, което ще премахне възможността за задкулисие при изпълнението на процедурите.”

Той разтълкува защо при липсата на е-платформа от 1 юли обществените поръчки ще са в нарушение на закона, “но това няма да е съществено и би следвало те да се провеждат“.

Професорът обаче смята, че те невинаги ще се обявяват за нищожни, ако се стигне до съд.

Според Иван Тодоров това е процесуално нарушение, което не е съществено, но „отговорността трябва да е персонална за хората, които не са реализирали закона, и трябва  да има санкции за тях“.

Личното мнение на юриста е Законът за обществените поръчки да продължи да се прилага и без тази процедура.

„Няма да е толкова бързо, няма да е толкова прозрачно, но правилата могат да се спазват", убеден е той.

Проф. Тодоров препоръча държавата да потърси отговорност и законът да бъде променен, като се предвидят по-съществени санкции.

“Законодателят трябва да прояви доста повече твърдост спрямо администрацията за изпълнение на закона. Може да се потърси отговорност и за престъпление по служба, но това само прокуратурата може да го реши”, каза юристът.

Защо към 1 юли все още няма е-платформа за обществени поръчки? Защо 70% от обществените поръчки се печелят от 10% от фирмите? Вижте повече във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:27 | 13.09.22 г.
fallback