Министерството на околната среда и водите (МОСВ) одобри новия общ устройствен план за община Приморско.
Планът е гласуван с решение на специализирания състав на Висшия експертен екологичен съвет към ведомството, се казва в съобщение на МОСВ.
Investor.bg припомня, че коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България“ предупреди в петък, че проектът за план позволява сериозно презастрояване на Южното Черноморие в защитени зони.
Според екоминистерството обаче одобреният план не допуска ново устройване с цел застрояване на защитените територии край Приморско и отговаря на техните защитни режими.
"Има извършена процедура по екологична оценка и оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони. Направена проверка за допустимост на предвижданията на общия устройствен план с режимите на защитените територии и защитените зони. Констатирано е, че те няма да бъдат нарушени", пише в съобщението на министерството, ръководено от Нено Димов.
"В защитените зони се допуска предвиждане на нови устройствени зони и разширението на съществуващи, където е оценено, че това няма да доведе до значителни отрицателни въздействия върху тях. Гаранция за това са предложените мерки за предотвратяване, намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаеми неблагоприятни последствия от изменение на общия устройствен план на община Приморско. Включени са и мерки за наблюдение и контрол на въздействието върху околната среда при прилагането му. Всички изисквания на днешното решение ще бъдат задължителни за изпълнение", твърдят от екоминистерството.
Природозащитниците предупредиха, че е възможно „плътно застрояване на всичко около Китен и на север чак до Приморско (източно от пътя), в нова вилна зона, северно от река Караагач с площта на сегашен Китен, както и че е възможно удвояване площта на вътрешните села в община Приморско.
Те напомниха, че на територията на община Приморско се намират няколко защитени зони от европейската екологична мрежа Натура 2000: Комплекс Ропотамо, Ропотамо, Странджа: „Босна“, „Караагач“, „Бакърлъка“, Комплекс Ропотамо“, „Ропотамо“, „Странджа“, както и защитени територии по българското законодателство като резерват „Ропотамо”, поддържан резерват „Вельов вир”, защитена местност „Блатото Стамополу”, защитена местност „Мурватска река“, защитена местност „Бегликташ-Ропотамо“, природна забележителност „Маслен нос”, природна забележителност „Пясъчни дюни ММЦ”, природна забележителност „Пясъчни дюни в местността Перла”.
“Всички те опазват изключително редки дюни, както и редки и застрашени растителни и животински видове, като лонгозни гори, бяла и жълта водна лилия, блатно кокиче, странджанска боровинка, шипобедрена и шипоопашата костенурка и други, които са и част от Червената книга”, посочват екозащитниците.