Отварянето на България към пазарите научи родните предприемачи да бъдат конкурентни. Възникнаха цели нови отрасли – IT секторът, износът и производството на автомобилни части. Това коментира икономистът Георги Ангелов в ефира на Boom&Bust на Bloomberg TV Bulgaria.
Той припомни, че през 90-те години чуждестранните инвеститори изобщо не са искали да идват на нашия „протекционистки пазар“.
„Има доза субективизъм относно влизането ни в Европейския съюз (ЕС), разбира се, защото имахме и период от 5-6 години на стагнация, не бяхме като първите страни членки, които реализираха своеобразен икономически бум през първите години от членството си. Ние влезнахме в ЕС и на следващата година дойде кризата, но тя щеше да дойде независимо дали сме вътре или вън. Тогава нашата съседка и основен търговски партньор Гърция фалира“, обясни Ангелов.
По думите му българската икономика успява не само да издържи на конкурентния натиск, идващ от ЕС, но и да завладее нови пазари в рамките на съюза.
В исторически план производството на България никога не е достигало толкова високо равнище от 50 млрд. евро, отбеляза икономистът. „Никога в историята на България не сме имали толкова конкурентно производство и то при почти нулева инфлация“, коментира още той.
Според него валутният борд не води до надценен курс, а точно обратното. Георги Ангелов допълни, че се наблюдава позитивна тенденция при износа на България към ЕС в редица сектори.
Платежният баланс не страда от влизането на България в общността, подчерта още той. "През 2016 г. е записан рекорден излишък - най-голям в историята на платежния баланс на България, което означава, че имаме повече приток на средства към страната, отколкото изтичане на такива", обясни още Ангелов.