България покрива до голяма степен техническите изисквания за влизане в евзороната, а решението за това е на първо място политически процес, заяви вицепремиерът Томислав Дончев в ефира на БНТ.
Трябват ни правилните политически аргументи, за да влезем в еврозоната, каза той, като уточни, че те трябва да се отнасят не само за еврозоната и Шенген, но и да са свързани с бъдещия бюджет.
България има нужда от консолидация на усилията в посока да намери адекватните политически аргументи за “другите държави членки, особено тези, които са в еврозоната, че мястото й е там”, изтъкна вицепремиерът.
По думите на Дончев това е трудно, тъй като „в Европа се натрупа много тежко вътрешно недоверие”.
Според него страната ни трябва да не остава в политическа периферия на ЕС. А основният аргумент е, че България е „остров на стабилност в един несигурен район“.
България търси мястото си в Европа, динамиката в ЕС е голяма и се оформя версията да има "Европа на няколко скорости", или да се раздели на периферия и ядро, а България иска да е в политическото ядро, посочи той.
За България е важно да попадне в ядрото на Европа, включително и за да продължи да се ползва от кохезионната политика, по която задължително ще има промени, каза вицепремиерът. Той изрази опасения, че може да има неблагоприятен сценарий за страната ни в тази посока.
Томислав Дончев коментира и стенограмата за КТБ, която президентът Румен Радев разсекрети.
По думите му публикуването на стенограмата може да се превърне в прецедент. По йерархия на приоритети тук стои най-високо публичният интерес при подобна информация, особено когато има и съдебно решение да бъде направена публична. Има ситуации, в които общественият интерес не е в максимален публичен интерес, например ако цялата квалифицирана информация стане обществено достояние, няма да е в интерес, каза Дончев.
В конкретния случай не знам между едната и другата крайност къде се намества това решение на президента Румен Радев, заяви той.
Според Дончев също така може би е нямало да се стигне до такава криза на банката, каквито и структурни проблеми да е имала, ако не е беше попаднала във фокуса на общественото внимание "с лошо".
Негативна информация за една банкова институция може много бързо да я унищожи, коментира още вицепремиерът.