Няма добра комуникация между европейските институции и гражданите, смята вицепрецидентът Илияна Йотова, която днес откри в София дискусия на тема "Ще гласувам ли на следващите евроизбори и защо?". Форумът е в рамките на проекта "Европа и аз" на Българското училище за политика и се подкрепя от Европейския парламент, предава БТА.
Йотова отбеляза, че от 1979 г. - от момента, в който се провеждат евроизбори, досега, с около 20 на сто са намалели гласовете на европейските граждани, които са участвали във вота. Тази тенденция се забелязва и в България - делът на гласуващите на евроизборите също намалява от 2007 г. насам.
Вицепрезидентът постави въпроса защо европейските граждани не се интересуват от темата за европейските институции и намалява интересът им към гласуването. Според нея една от причините е тежката комуникация между институциите и европейските граждани.
„Така нареченият брюкселски език е неразбираем, хората често казват, че не разбират защо се взема едно или друго решение, защо се води една или друга политика“, посочи Йотова. По думите й е малко и информацията, която идва от европейските институции за това как конкретна политика ще повлияе върху живота на хората, върху семействата им.
„Ако в следващите години не се направи нещо в тази посока, тази пропаст ще се задълбочава“, предупреди тя.
Според вицепрезидента трябва да се избавим от схващането, че в ЕП се вземат решения, които трябва да изпълняваме в България. В европейските институции се правят политики и от нашите представители там, с гласовете на евродепутатите ни се вземат важни решения, обясни Йотова.
Евродепутатът Андрей Ковачев посочи, че не трябва да се ограничава ЕС до темата за еврофондовете. Споделяме общи ценности с европейските страни и народи и това е основната идея - че сме обединени, че искаме да живеем в свободен и демократичен свят, отбеляза той.
Евродепутатът Илхан Кючюк коментира, че отдавна Европа не е Европа на нациите, не е и на регионите, а става територия на свободното гражданско общество. Той призова младите хора да гласуват, не само на евроизборите, но и на всички видове избори.
Евродепутатът Момчил Неков обърна внимание на образованието и знанията и заяви, че е мит мнението, че щом един българин има мобилен телефон, той е и дигитално грамотен. Неков посъветва младите хора да различават фактите от мненията.