Добивите на черешите тази година са катастрофално ниски в България, такава е ситуацията и в Европа. Причината за това са късните пролетни студове и осланяването. Това каза пред БТА фермерът Красимир Кумчев. Заради това цената е с около 25 на сто по-висока в сравнение с миналата година. И тогава имаше осланяване, но пораженията бяха по-малки, уточнява фермерът.
В Пловдивска област слана нямаше, но тук след масовия цъфтеж температурите рязко паднаха и минималните се задържаха продължително време между 2 и 4 градуса, което се оказа фатално за дръвчетата, коментира Кумчев. Според него това е много важен период, в който на черешата са необходими седем дни за оплождането, след като пчелите са си свършили работата по опрашването.
Имахме идеален масов цъфтеж, идеално свършена работа от пчелите, но лошото време след това не даде възможност за оплождането, обясни той. Това, по думите му, е довело до сравнително ниски добиви, независимо, че в национален мащаб в Тракийската низина и Родопската яка те са най-добри.
Очакванията на фермерите са за около 700 кг добив от декар, докато в други години той е бил 1200-1300 кг.
Красимир Кумчев очаква средната цена да бъде малко над 3 лева, което е с около 0,50 лева повече от тази за 2016 г.
Беритбата започнахме на цена 7,00 лева, но количеството на ранните сортове е толкова малко, че няма да се отрази на средната цена, добави производителят.
Най-хубавата череша Бигаро Бюрла се е продавала между 4 и 4,50 лева, а за масовите сортове Ван и Бинг цената е била около 3 - 3,50 лева за килограм. Кумчев е категоричен, че си има клиенти както за по-ниското качество и на по-ниска цена, така и за скъпите череши.
Фермерът работи с всички големи търговски вериги, има договори и за износ за Румъния, където черешата в момента се продава за 6 лева. Заради това, че е по на север и там черешите зреят по-късно, търсенето в момента е по-голямо.
Благодарение на географската ширина, на която се намираме, черешите в равнинната част на Южна България излизат първи на пазара не само в България, но и в Европа. На практика без да има някакъв човешка намеса, природата ни е осигурила конкурентен период от 15-20 дни, който е абсолютно достатъчен да се реализира добив, твърди Красимир Кумчев. Според него това е една от причините за голямото търсене на български череши в цяла Европа.
Проблемът обаче е, че нямаме големи масиви, от които за ден-два да се напълни един камион.