Част от синдикатите в Министерство на вътрешните работи (МВР) искат незабавно увеличение на заплатите от 1 юли с 15%. В противен случай те изразяват готовност за протестни действия, съобщава БНР.
От Синдикалната федерация на служителите в МВР са изпратили отворено писмо до медиите, в което настояват и за прекратяване на разговорите и експериментите в сектор "Сигурност".
Повод за писмото е, че участниците в Консултативния съвет за национална сигурност са се обединили около необходимостта до края на 2024 г. средствата за отбрана да достигнат до 2% от БВП.
Според синдикатите въпреки че са се обединили и около нуждата от още кадри в системата за сигурност и ръст на заплатите на работещите в МВР, никъде не е упоменато опровержение на изказването на „един конкретен министър (Владислав Горанов, бел. ред.) за необходимостта от намаляване на бюджета на МВР с 300 млн. лв.“ От писмото на полицейския синдикат става ясно, че бюджетът на ведомството за 2018 г. не само не трябва да бъде намаляван, а да бъде увеличен сериозно.
От профсъюза призоваха да се актуализира и бюджетът за тази година, уточнява още БНР.
„Говорим за увеличение между 15 и 25%. Следващо увеличение през следващата година и то направено по такъв начин, че в никакъв случай не искаме да има ощетени“, заяви Валентин Попов, председател на синдикалната федерация
Според недоволните служители заради реформата в МВР в момента там има сериозен дисбаланс на заплащането между отделните служители. „Част от нея влезе в сила от 1 февруари и стигнахме до един изключително грозен и неприятен дисбаланс в заплащането на служителите, които работят на близки длъжности, изпълняват почти едни и същи функционални задължения. Разликата в заплащането им е от порядъка на два пъти“, обясни още Попов.
От синдикалната федерация се надяват до дни да имат нова среща с ръководството на Министерството на вътрешните работи, на която да обсъдят исканията си.
Още преди време от синдикалната федерация уточниха, че няма да дават толеранс на новото правителство и ще настояват за изпълнение на техните искания. Те припомниха, че подобен казус имаше и през 2016 г., когато хиляди служители в сектор „Сигурност“ се събраха пред Народното събрание на национален протест. Недоволството на полицаите бе провокирано от мерките и вижданията за реформа на Владислав Горанов, който тогава също беше финансов министър. Впоследствие предложенията за реформа в сектора бяха оттеглени.