За първи път Европейската комисия (ЕК) е била конкретна в своите препоръки за реформите в съдебната система, вписани в доклада по Механизма за сътрудничество и проверка, както е поискала българската страна. Това обясни в Народното събрание вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева.
„За първи път имахме 17 много конкретни препоръки по всеки един от показателите“, обясни още тя.
Тя призова за съгласие и обединение за мерките по тези препоръки, защото те са важни не за Механизма на ЕС, а за българските гражни.
В последния мониторингов доклад Брюксел отчете напредъка на България в няколко области – съдебна реформа, борба с корупцията и организираната престъпност, в последните 10 години. В документа беше отчетено, че има само няколко години с положително развитие – когато страната създаде механизма за отнемане на придобитото по незаконен начин имущество, както и специализирания съд и прокуратура.
Добра е оценката и по отношение на напредъка през 2015 година и 2016 година, когато беше актуализирана съдебната реформа и бяха изпълнени част от мерките в нея.
Захариева посочи още, че „в кратък срок“ Министерството на правосъдието ще публикува и своя доклад по повод поискания от страната ни анализ на работата на прокуратурата. Тя обясни пред народните представители по време на парламентарния контрол, че има забавяне в дейностите на работната група, натоварена да разгледа анализа, по време на служебното правителство.