fallback

Българите хвърлят все повече отпадъци разделно

Най-стриктни са гражданите на Бургас

13:27 | 30.05.17 г. 7

Увеличават се отпадъците, които домакинства и фирми в България хвърлят в цветните контейнери. През 2016 г. компаниите за разделно събиране са отчели 187 хил. тона събрани опаковки, което е с над 3% повече от количествата през 2015 година, съобщи пред журналисти Тодор Бургуджиев, изпълнителен директор на "Екопак".

В България рециклиращата индустрия е силно развита, отчете той.

По думите му от българските градове най-дисциплинирани по отношение на разделното събиране са гражданите на Бургас. В София положението не е особено добро, но манталитетът се променя и младите хора мислят повече за природата. В столицата обаче проблемът със изземането на боклука от цветните кофи от клошари е най-сериозен.

"Екопак" е предала за рециклиране над 100 хил. т отпадъци през 2016 г., съобщи още Тодор Бургуджиев. При определената в закона цел 60 на сто рециклирани опаковки компанията е постигнала 64,19%. 

Компанията е с пазарен дял 42,4%. Конкурентите от "ЕкоКолект" имат 14,1% пазарен дял, "БулЕкоПак" - 13,1%, и "ЕкоБулПак" - 30,4%. През 2017 г. е регистрирана пета организация за разделно събиране – "Екопартнерс".

Компаниите-членове на "Екопак" са увеличили с 6,1% дела на опаковките за многократна употреба – например стъклени бутилки за бира и бидони за минерална вода.

С 3 на сто повече са пуснатите на пазара опаковки, което е в синхрон с ръста на икономиката. За последните пет години производителите намаляват все повече теглото им – например бутилките за минерална вода са два пъти по-леки, каза Тодор Бургуджиев.

Той допълни, че компанията работи с 64 общини, но до края на 2017 г. те ще са с 22 повече.

Дружеството планира да пусне нова инсталация за преработка на пластмаса и хартия край София, като инвестицията е 1,1 млн. лева. Към инсталацията за преработка на стъкло в Равно поле има интерес от Македония и Сърбия, каза още шефът на "Екопак".

Компанията инвестира в подмяна на цветните контейнери тип „ракла“ с тип „иглу“, но продължават проблемите с чупенето и паленето на кофите. Това се случва и заради новата практика в в Русе, Хасково и Видин част от контейнерите да се заключват, което ядосва клошарите. През 2016 г. са запалени 967 контейнера, като най-много наведнъж – 28, са изгорели в Пловдив след футболен мач.

От "Екопак" съобщиха още, че са започнали да работят за разделно събиране с ресторанти в столичните квартали „Студентски град“ и „Младост“, а инициативата ще се разшири към Варна и Бургас.

Компанията информира, че е предоставила индивидуални контейнери на 100 домакинства в Свиленград, с което е постигнала 97% чистота на отпадъка. Според представените днес данни организацията е доставила 50 на сто от суровините за рециклиращата индустрия в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:22 | 13.09.22 г.
fallback