Има още какво да бъде свършено за подобряване на събираемостта на данъчните приходи, призна пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев. Подобряване на системата е приоритет на правителството, но беше посочено и от Европейската комисия като част от препоръките за развитието на икономиката ни.
През 2016 година подобна препоръка липсваше, а междувременно българските власти на няколко пъти отчетоха сериозно подобрение на събираемостта на данъците. Според Дончев препоръката от Брюксел за повече мерки не отразява пропуски, а е "вид синхрон с приоритети на правителството".
В оценката на ЕК е отбелязано и още растящото неравенство в обществото, което може да доведе до сериозен конфликт. Дончев посочи, че проблемът е много по-сложен, защото маргинализацията не се премахва със социални помощи. "Нужни са повече мерки за по-дълбока интеграция", категоричен е вицепремиерът.
Според него това означава на първо място по-добра образователна интеграция и посочи, че има поне две поколения, които правителствата, управлявали страната, са допуснали да бъдат функционално неграмотни. В допълнение има и големи групи в трудоспособна възраст, които не желаят да работят.
Дончев е категоричен, че всички институции трябва да работят съвместно, за да бъдат децата в клас, поне докато постановява Конституцията.
Вицепремиерът обясни и липсата на България на срещата "Едни пояс, един път", провела се в Китай в началото на май. Той припомни, че заседанието се е провело броени дни след сформирането на правителството на Бойко Борисов и по тази причина не е било възможно страната ни да участва на форума на такова високо ниво.
"Това сътрудничество е важно за нас - аз виждам огромен икономически потенциал, и вероятно то ще продължи", каза още Дончев. Той допълни, че причините за отсъствието на страната ни от срещата са чисто технически.