Министър-председателят Бойко Борисов постави пред посланика на Руската федерация в България Анатолий Макаров въпроса за изявлението на руския президент Владимир Путин относно славянската писменост, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
Борисов обърна внимание, че подобни изявления на самия 24 май, който е официален празник у нас, провокират остри реакции сред българските граждани.
Създаването на кирилицата е станало по волята и с участието на българската държава при царуването на българския владетел Борис Първи Михаил, припомни още българският премиер и допълни, че това е безспорен принос на България към европейската и световна култура.
Той изтъкна, че и днес на създадената на българска земя азбука пишат десетки народи в цял свят, включително населяващи територията на Руската федерация. Това бе подчертано и от руския патриарх Кирил по време на официалното му посещение в България, който го заяви пред президента Росен Плевнелиев на 29 април 2012 г.
Посланик Анатолий Макаров посочи, че лично е присъствал на тържествата по случай 24 май като знак от страна на руската държава за признателност към делото на братята Кирил и Методий.
По време на разговора в Министерския съвет посланикът честити третия мандат на премиера.
Борисов и Макаров обсъдиха развитието на двустранните отношения. Като области от взаимен интерес бяха посочени търговско-икономическата сфера, туризмът, реализацията на енергийни проекти в България и по-конкретно – на европейския газов хъб „Балкан“ и търсенето на частен инвеститор за АЕЦ „Белене“.
„Използването на историята като разменна монета в политиката не винаги води до желания резултат“, заяви междувременно президентът Румен Радев пред български журналисти, помолен да коментира думите на Владимир Путин, че славянската писменост е дошла в Русия от македонската земя. „Вчера беше светъл празник за всички народи, които използват кирилицата“, каза Радев, цитиран от пресслужбата на президентството.
„Ако наистина искаме славянските народи да бъдат обединени, това може да стане, само ако уважаваме историята, а историята много ясно сочи България като родината на славянската цивилизация и култура“, допълни президентът.
*Новината е допълнена в 17.07 ч. с позицията на президента Румен Радев.