До средата на 2017 г. България трябва да започне да прилага поетите международни ангажименти за автоматичен обмен на информация към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщиха от правителствената информационна служба.
По-конкретно става дума за присъединяването на страната ни към Общата система за пренос на данни, която позволява на данъчните администрации по целия свят да обменят информация, без да е необходимо да правят допълнителни разходи за разработване и поддръжка на множество двустранни сигурни системи за обмен на данъчна информация.
Целта е по-ефективно предотвратяване на данъчните измами и злоупотребите, свързани с избягване плащането на данъци.
С осигуряването на достъп до тази система България ще може да изпълни задълженията си по Многостранното споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация за финансови сметки и да получи предвидената в споразумението информация от останалите участващи юрисдикции, между които са и почти всички юрисдикции с преференциални данъчни режими, уточняват още от Министерския съвет.
Предвижда се системата да бъде използвана и за автоматичния обмен на информация на отчети по държави и обмен на данъчни становища.
До 4 юни България трябва да приеме промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, касаещи именно обмена на информация и които бяха подготвени от Министерството на финансите с голямо закъснение. Срокът за общественото обсъждане изтече на 20 април, но всъщност подобен законопроект беше внесен в 43-тото Народно събрание.
Той обаче така и не стигна до обсъждане в комисиите и пленарната зала. Разпоредбите на директивата трябваше да бъдат въведени в националното законодателство до 31 декември 2016 г. Предстои законопроектът да бъде включен в програмата на Министерския съвет.
Съгласно последните промени, които от МФ предлагат, се въвежда задължителен автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане в рамките на Европейския съюз. Такъв съществува и в момента, разликата е, че сега под ударите на закона попадат и мултинационалните компании, които досега по един или друг начин „минаваха между капките“.
Важно е да отбележим, че в обхвата на обмена попадат само групи, които имат общи консолидирани приходи в размер над 1,44 млрд. лв. за данъчната година, предхождаща отчетната данъчна година, както е отразено в нейните консолидирани финансови отчети.