fallback

Димитър Радев: Имаме определен напредък, но много повече предстои да бъде направено

БНБ анализира ситуацията с необслужваните кредити на ниво банкова система и в отделните банки и е в процес на разработване на комплексни мерки

15:26 | 24.05.17 г.

Банковият сектор като цяло е стабилен с висока капиталова адекватност и ликвидност, но е необходимо да консолидираме постигнатия напредък. Това заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев на форум на Асоциацията на банките в България по повод 25-години от създаването ѝ, съобщиха от пресцентъра на БНБ. 

Той коментира одобрената от Международния валутен фонд (МВФ) „Оценката на стабилността на финансовата система в България”, като открои изводите от тази дискусия, а именно, че има напредък в осъществяването на всички мерки, които банковия сектор започна през 2015 г. „Много повече предстои да бъде направено. И това е, върху което се концентрираме в момента“, подчерта Радев.

„При всички наши действия винаги има една константна величина и тя е стриктното придържане към нашия мандат – ценова стабилност, стабилност на лева, стабилност на нашия паричен режим. Ще кажа още един път това, което съм казвал многократно: единственият изход от нашия паричен режим на валутен борд е влизането ни във еврозоната и приемането на еврото. Това ще стане, когато всички необходими за това условия са изпълнени. Все още не сме на такъв етап, но работим здраво в тази посока“, каза още той.

Като непосредствени задачи Радев открои стриктното изпълнение на мерките, произтичащи от прегледа на качеството на активите, с фокус върху изпълнението на плановете за възстановяване на капиталовите буфери за тези банки, на които това беше предписано.

Сред приоритетите е и финализиране плана за по-нататъшно подобряване на работата на банковия надзор. „Това е продължение на плана, който изпълнявахме през последните близо две години, и чието изпълнение даде добри резултати. Новите акценти са: вътрешните регулации, информационните системи, и увеличение на ресурсите, включително назначаване на предвидените в оригиналния план допълнително хора, което за съжаление става по-бавно, отколкото очаквахме“, обясни той.

На трето място Радев посочи приетия пакет от мерки, с които да се направи вече изградената система за възстановяване и преструктуриране на банки напълно функционираща. „В тази сфера приоритизираме две групи от мерки: одобряването на планове за преструктуриране на системно важните местни банки, нещо което вече направихме за дъщерните дружества на европейските банки; и разработването съвместно с Министерство на финансите на възможности от страна на БНБ за ликвидна подкрепа“, заяви Радев.

Той подчерта, че БНБ внимателно анализира ситуацията с необслужваните кредити на ниво банкова система и в отделните банки и е в процес на разработване на комплексни мерки, които биха създали условия за намаляване на тези кредити, в т.ч. чрез увеличение на провизиите, повишено отписване на несъбираеми кредити, усъвършенстване оценяването на обезпеченията и по-добри практики на оповестяване и събиране на данни.

Той допълни, че продължава привеждането на регулаторната рамка в пълно съответствие с европейското законодателство. „Например подготвяме изцяло нов закон за платежните услуги и платежните системи, с който наред с другото се повишават изискванията по отношение на сигурността на плащанията по електронен път и в интернет“, отбеляза управителят на БНБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:05 | 14.09.22 г.
fallback