Какви са позициите на европейските държави за очакваните промени в Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. – това ще научат фермери по време на първия от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“.
Събитието се организира от Института за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро с участието на най-голямата земеделска организация в ЕС Copa-Cogeca.
Държавите-членки, които ще вземат участие в събитието, вече са готови със своите позиции за ОСП след 2020 г. Те ще ги представят пред гостите в Пловдив и ще отговорят на техните въпроси в предвиденото време за дискусия, информират организаторите на форума, който ще бъде утре (18 май) в зала Пловдив на Гранд Хотел Пловдив (Новотела).
Ще участват министри, шест държави-членки, над 30 браншови организации, експертни и научни институции. Регистрираните гости на събитието вече са над 200. Организаторите очакват поне два пъти повече.
Министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и министърът за българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 Лиляна Павлова ще открият дебата.
Регистрациите за участие в събитието вече са прекратени, тъй като интересът многократно надвишава предвиденото от организаторите. Ето защо дискусията ще се излъчва на живо на интернет страницата на събитието www.bcap.bg, както и на сайтовете на организаторите www.agroinnovations.bg и www.inteliagro.bg и във Facebook чрез стрийминг.
„Този наистина огромен интерес при това в един доста активен за агробизнеса сезон, ни показва, че браншът е жаден за информация и иска да се включи в сложните процеси на формиране на политиките в сектора. Нас като експерти, познаващи материята и осъзнаващи колко малко е правено до момента, за да бъдат фермерите реално включени в обсъжданията, това може само да ни радва“, заяви Светлана Боянова от Институт за агростратегии и иновации.
Най-голямата браншова земеделска организация в Европа Copa-Cogeca избра България, за да представи за първи път официално своята позиция за ОСП след 2020 г. именно в Пловдив на 18 май.
По време на дебата ще бъде направен анализ на ефекта от 10-те години членство на България в ЕС върху българското земеделие.