След спирането на приватизацията държавата ще развива Българската фондова борса (БФБ) – това стана ясно от интервю на икономическия министър Емил Караниколов пред bTV.
Той повтори тезата си от последните дни, че раздържавяването като инструмент за преминаване от планова към пазарна икономика е изчерпано.
Министърът припомни, че новият законопроект предвижда спирането на приватизацията на акции и дялове, собственост на българската държава, както и на техни дъщерни дружества.
Остава приватизацията на имоти частна държавна собственост, както и на обособени части, което ще става по предложение на министрите с решение на Народното събрание.
След като обяви преди дни, че са продадени 98% от дружествата в програмата за раздържавяване, Емил Караниколов трябваше да отговори на въпрос кои са останалите 2%, към които няма интерес.
„Към момента в програмата по-интересно предприятие, което познавате, е Българска фондова борса. Считам, че тя няма да се приватизира, а ще развиваме този инструмент“, заяви министърът.
Процесът на приватизация винаги може да продължи след акт на парламента, но това ще стане при финансова обосновка, допълни той.
Фокусът ще е върху ефективното и прозрачно управление на държавната собственост и развитие на публично-частното партньорство, при което ще бъде защитен интересът на държавата и на обществото, декларира министърът.
Той смята, че предложеният от БСП законопроект за управление на държавните активи е добра основа, върху която ще се работи.
„Пловдивският панаир не е в програмата за приватизация, през последните 2-3 години не е предлаган”, заяви Караниколов. Той коментира още, че не вижда нищо притеснително в сделките за „Булгартабак” и Дипломатическия клуб.
Той отхвърли твърденията, че е номинация на Делян Пеевски и обясни, че го познава от медиите. Караниколов, зад когото застана „Атака“, заяви, че познава добре Волен Сидеров.
Икономическият министър информира, че заедно с вицепремиера Томислав Дончев работят по идентифицирането на административните тежести за бизнеса и държавните такси, които гражданите трябва да плащат за определени услуги.
Няма да има чистка в администрацията и в дружествата, докато не бъде приет закон за ясни критерии за назначаване в бордовете, каза министърът.
По думите му военнопромишленият комплекс „върви доста добре”, но трябва да се модернизира и трябва да бъдат създадени нови кадри.