fallback

МБВР консултира въвеждането на споделени услуги в българската администрация

Целта на проекта е по-голяма съвместимост между отделните администрации и премахването на несвойствени за тях функции

22:38 | 02.05.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Проект на организационен модел, при който едно звено или администрация ще предоставя споделени услуги в областта на финансово-счетоводните дейности, управлението на човешките ресурси и ИТ дейностите на други администрации, ще бъде създаден с помощта на консултанти от Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР).

Той ще бъде приложен пилотно чрез създаването на две звена за предоставяне на споделени услуги в администрацията.

Това следва от подписаното споразумение за предоставяне на консултантски услуги между администрацията на Министерския съвет и МБВР, която е част от групата на Световната банка, съобщи правителствената пресслужба.

Подписи под него поставиха служебният вицепремиер по еврофондовете Малина Крумова и представителят на Световната банка за България, Чехия и Словакия Тони Томпсън.

Съгласно двугодишното споразумение, МБВР ще изготви детайлен анализ на текущото състояние в България, ще проучи и ще предложи добри практики от други държави.

„Въвеждането на споделените услуги ще даде възможност да повишим ефикасността на работата на администрацията, ще доведе до по-ниски разходи и същевременно ще гарантира по-високо качество на услугите“, подчерта вицепремиерът Крумова.

Тя посочи, че целта е да се постигне по-голяма съвместимост между отделните администрации и постепенно да се премахне изпълнението на несвойствени за тях функции от общ характер, така че да могат да се фокусират върху правенето на политики и подобряването на живота на гражданите.

МБВР ще разработи също методологическа рамка, комуникационна програма и механизъм за управление на промяната за изграждането и поддържането на подкрепа за реформите.

По време на изпълнението на проекта ще бъде извършван мониторинг и оценка на действието на модела, с оглед неговото последващо приложение и в други административни структури.

Подписаното споразумение е сключено в изпълнение на Меморандума за разбирателство между българското правителство и Световната банка за партньорство и подкрепа при усвояването на европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:38 | 12.09.22 г.
fallback