Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) ще предложи да се преразгледа промяната в Кодекса на труда, свързана с работните и почивните дни, направена в края на миналата година.
Работодателската организация ще предложи за обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество да се фиксират постоянен брой работни дни в годината. Това посочват от Асоциацията в съобщение до медиите.
Според Велев трябва да се определи праг за работни дни в годината. Нещо повече – може всяка година да бъде с равен брой работни дни – 251.
В зависимост от това колко са официалните празници, падащи се в събота или неделя и колко са съботите и неделите в съответната година и дали годината е високосна, ще се подаряват нула, един или два почивни дни, така че всяка година да има 251 работни дни.
Асоциацията на индустриалния капитал в България е провела анкета сред свои членове във връзка с поредицата от три последователни почивни дни през месец май. Според отговорите на фирмите, участвали в проучването, по-голямата част от тях - 53% работят на Международния ден на труда. В същото време 62% работодателите декларират, че се затрудняват с допълнителното заплащане, което се дължи за положен труд по време на празнични дни.
Според анкетата всеки шести работник у нас не е почивал на 1 май, или половин милион души са имали нормален работен ден. Изчисления на Васил Велев показват, че някои фирми работят на загуба в този ден.
Над 1 млрд. лв. ще са пропуснатите възможности за икономиката от допълнителните почивни дни през тази година, изчислява още председателят на АИКБ, като има предвид почивният ден, определен в Кодекса на труда, който се дава, ако национален празник се пада през уикенда.