Нова ясна политика по доходите и въвеждане на минимални стандарти на заплащане ще са акцентите, за които ще настоява КНСБ в рамките на изготвянето на управленската програма. Това стана ясно от думите на президента на Конфедерацията Пламен Димитров на международния младежки форум на тема "Бъдеще за труда, бъдеще за младите хора в Европа", организиран от КНСБ, предава БТА.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров представи пред участниците изискванията на синдиката към новите управляващи на страната и тяхната програма.
Според Димитров липсват мерки, които да дадат перспективата за бъдещето на икономиката и особено на индустрията и услугите, които могат да създават качествени работни места. Ние сме решени да променим това в рамките на изготвянето на управленската програма, каза президентът на КНСБ.
Според него управленската програма трябва да бъде съобразена с очакванията на младите хора. Важно е стимулирането на младите, за да останат в страната, добави той.
Димитров посочи, че искат нова ясна политика по доходите. Той каза, че ще настояват за въвеждане на минимални стандарти в областта на политиката на доходите, както и за въвеждане на механизъм за формиране на минималната работна заплата.
За последните пет години под нашия натиск минималната работна заплата скочи с 62%, посочи синдикалистът и добави, че сега искат подобен ръст да бъде гарантиран през следващите години и до 2022 г. тя да достигне 400 евро.
От синдиката предлагат и да се изработят минимални стандарти, свързани с нивото на бедност в страната. Те предлагат нов раздел в Кодекса на труда, който да разглежда определянето на цената на труда. Друго тяхно предложение към управлението е новото правителство да подкрепи колективното трудово договаряне на всички нива.
Ако днес младите хора не начертаят пътя, утре ще са извън него. Това каза служебният министър на труда и социалната политика Гълъб Донев при откриването на международния младежки форум. Той се обърна към младите с думите, че те са бъдещето и така както заложат перспективите за своето развитие, за своето участие в пазара на труда, това ще се случи.
Дигитализацията и промените в света на труда действително са изключително предизвикателство не само пред младите хора, каза министърът и добави, че те са предизвикателство и пред правителствата, пред синдикалистите, пред работодателите.
Предизвикателства са, защото крият много неизвестни - как ще се промени заетостта, кои работни места ще бъдат закрити, кои нови работни места и в кои сфери ще бъдат открити, какви ще бъдат условията на труд, какво ще бъде заплащането и работното време, къде ще бъдат работните места. Ние вече сме свидетели на промени в света на труда, свързани с дигитализацията, каза министърът.