fallback

България в ЕС - изчезващо, необразовано и болно население в здрава икономика

От влизането си в Европейския съюз България изостава по социални показатели, но отчита добри макроикономически резултати

20:42 | 18.04.17 г. 20

България и Румъния си поделят четвъртото място по икономически и социални показатели, изследвани от Българската стопанска камара сред общо шест държави, отразяващи промените, настъпили в периода след приемането на страната ни за член на Европейския съюз.

Основен положителен принос за представянето на страната ни имат макроикономическите показатели, а най-негативен резултат отчитаме по социални показатели - основно демографско развитие и пазар на труда. Изследваните страни заедно с нас са Румъния – член на ЕС също от 2007 г., Словакия и Унгария – съпоставими с България по ключови показатели, членове на ЕС, както и Македония и Сърбия – географски съпоставими с България страни извън ЕС.

ПО СОЦИАЛНИ ПОКАЗАТЕЛИ 

Класацията в социалната сфера показва, че най-добре се представят Унгария и Словакия, които споделят първото място, следвани от Македония. Румъния е на трета позиция, Сърбия – на четвърта, а с най-негативни резултати е България.

Демография

От 2007 г. досега населението на България намалява с 5%, докато това на 28-те страни членки на Европейския съюз (ЕС)  нараства с 2%. Съпоставими с България са тенденциите и в останалите държави, включени в изследването, с изключение на Словакия и Македония, където се отчита ръст на населението с по 1%. Прогнозата е до 2080 г. българските граждани да намалеят с 31% спрямо 2016 г., при очаквания населението на ЕС да нарасне с 2%. По този показател страната ни е на последно място сред изследваните държави, за които очакванията са за намаление на населението между 12 (Унгария) и 29 (Словакия) процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:36 | 14.09.22 г.
fallback