Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) ще търси хора за сектори на икономиката, в които има хроничен дефицит на специалисти. Четири отрасъла на българската икономика имат нужда от 30 хил. квалифицирани кадри. Търсят се електро- и машинни инженери, шлосери, стругари, шофьори на ТИР, машинисти на влакове. Има недостиг също на пилоти, лекари и медицински сестри, лаборанти и дори санитари.
Това съобщи Васил Велев, председател на управителния съвет на Асоциацията.
“Пречката са повече инвестиции, а това в крайна сметка това се явява и пречка за по-голямо благосъстояние", коментира пред БНР той. "Задачата на проекта всъщност е да изработи комплекс от мерки, които да спомогнат за решаването на този проблем, за повишаване привлекателността на тези професии, за тяхното промотиране. В 32 предприятия ще се изследва как професиите на шлосера, заварчика, шофьора на ТИР да станат привлекателни и да се развенчаят митове”, коментира той.
“Експертите са установили, че летците са вече дефицитни кадри у нас. Обучението на пилоти в България е организирано така, че всеки, който иска да получи тази квалификация, трябва да си плати, а сумата не е малка - над 50 хил. лева”, посочи проф. Емилия Ченгелова, ключов експерт по проекта.
В АИКБ работят да върнат добрия имидж на дефицитните професии. Те обмислят да организират посещения на деца, още в пети и шести клас, в предприятията, както и създаването на кръжоци по технически дисциплини.
На мястото на напускащите България експерти АИКБ предлага фирмите да наемат работници от чужбина – най-вече от Украйна и Молдова.
Бюджетът на проекта е над 2,324 млн. лева, като 85% от него са осигурява от Европейския социален фонд, а 15% - от държавния бюджет.