fallback

Euler Hermes запази рейтинга на България на ниво B2 – умерен риск

1,8% средногодишна инфлация, намаляване на безработицата и ръст на заплатите в България прогнозират международните анализатори

12:17 | 10.04.17 г.

Рейтингът на България се запазва на ниво B2 – “умерен риск”, обяви международната компания за застраховане на търговски кредити Euler Hermes в доклад след първото тримесечие на 2017 година.

Според анализаторите проблематичен остава високият относителен дял на външния дълг – близо 74% от БВП през 2016 г. и прогноза за около 72,5% през 2017 и 2018 г. Това е значително по-високо от считаното за нормално за развиващи се икономики – 50%. След кризата от 2014 г. банковата система е стабилна, но следва да се отчете сериозният дял на необслужвани кредити, който се запазва на ниво от 20% и е най-високият в региона на Централна и Източна Европа.

“България попада в горната част на скалата и на индикатора B, и на индикатора 2. Има обаче комбинация от рискови фактори, която не ни позволява сега да повишим рейтинга, а и не очакваме това да е възможно през 2017 г.”, обясни Манфред Щамер, главен анализатор икономически проучвания и оценка на риска на Euler Hermes.

Прогнозата на Euler Hermes за 2017 г. е за леко забавяне на развитието на българската икономика през 2017 г. с очакван ръст на БВП от 2,8% (при 1,6% за Европа).

Увеличението на цените на горивата и енергията е една от причините международните анализатори да прогнозират средногодишна инфлация от 1,8% за 2017 г. Те обръщат внимание, че това е промяна с 2,6 пункта спрямо 2016 г., когато е отчетена средногодишна дефлация -0,8%. Очаква се и увеличение на разходите за индивидуално потребление от 2%, подкрепено от актуализирана прогноза за спад на безработицата до ниво от 7,2% и увеличение на трудовите възнаграждения средно с 6,5%.

„През 2017 г. влияние ще окаже и увеличението на цените на горивата, което вече се случва у нас с природния газ и ще продължи и с очакваното покачване на цените на петрола”, коментира Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България.

По думите й цените на горивата безспорно ще окажат влияние върху българската икономика, като освен енергетиката, най-засегнатите сектори ще бъдат транспорт, химическа индустрия, метали. "Не очакваме обаче драматични трусове, защото става въпрос само за частично връщане към нивата от 2015 година. А много компании успяха да извлекат позитиви при преходния спад”, прогнозира още Попова.

Според анализаторите на Euler Hermes през 2017 г. средното увеличение на цените на природния газ в Европа ще бъде 10% спрямо предходната година. В световен мащаб се очаква цените на петрола да се покачат средно с 20%, като прогнозата на Euler Hermes е за средна цена от 57долара за барел.

“Химическата индустрия в България се развива успешно през последните три години, като за 2016 година средният ръст е 6%. На фона на глобалните проблеми при производството и търговия с метали този сектор е стабилен и с добри постижения у нас. Затова очакванията ни са бизнесът да премине без драматични проблеми през периода на промяна на цените на горивата и енергията”, допълват анализаторите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:18 | 13.09.22 г.
fallback