Цената на водата и във Варна е под социалната поносимост, показват изчисленията на местното ВиК дружество, записани в бизнес плана за развитие в периода 2017 – 2021 година. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) анализира подадените данни, а работна група е изготвила и доклад, който вече е качен на сайта на институцията.
От публикуваните данни е видно, че в момента социалната поносимост, която се изчислява на базата на доходите на населението в региона и потреблението на вода, е 3,93 лева за кубик. В същото време цената на водата е 2,54 лева за куб. метър (с ДДС) през 2016 година.
Под социалната поносимост е цената на водата и в други градове на страната - София и Смолян. Преди дни председателят на КЕВР Иван Иванов призова за мерки за домакинствата, които са енергийно и водно уязвими. Той посочи, че реалната цена на водата в много региони от страната е над социалната поносимост.
От дружеството във Варна настояват за повишаване на цената на водата с около 15% до 2,93 лева за куб. метър още през тази година. Тенденцията за ръст ще се запази през следващите години и ще достигне до 3,02 лева за кубик през 2021 година, тоест ръст от почти 19% спрямо цената днес.
Тогава прогнозната социално поносима цена е 4,65 лева за кубик, е записано още в бизнес плана на дружеството.
В документа е записано, че в периода планираните инвестиции са в размер на 28,5 млн. лева. 58% от тях са предназначени за подобряване на услугата по водоснабдяване и 16% - за канализация. Ще бъде инвестирано и в пречистване на водите и в поставянето на нови водомери.
Изчисленията на дружеството сочат още, че приходите в периода ще бъдат в рамките на между 64 и 67 млн. лева годишно, а разходите – между 63 и 65 млн. годишно.
В момента общите загуби на вода в мрежата на Варна са 63,5%. В края на периода те ще достигнат 60,7%. От тях реалните разходи на вода са почти 60% и те ще намалеят до 57,5% след пет години. Останалите разходи на вода са търговски, става ясно още от анализа на дружеството.
ВиК Варна съобщава и за негативна тенденция в последните години – непрекъснат спад на потреблението на водата както за битовите, така и за стопанските потребители. Това е особено видимо в регионите без канализация, което според дружеството е потвърждение на наблюденията за обезлюдяване на малките населени места.
Бизнес планът за развитието на ВиК дружеството във Варна ще бъде обсъден на заседание на КЕВР на 11 април.