fallback

Б. Дуранкев: Служебният кабинет остави впечатление за тривиално временно правителство

В същото време свърши достатъчно работа за поредните извънредни избори, твърди икономистът

12:32 | 05.04.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Очакванията след високия президентски пилотаж на генерал Румен Радев бяха да се състави радикален служебен кабинет, който да прочисти авгиевите обори и да извърши прецизен одит на свършеното и несвършеното от предходни правителства. Тези очаквания за продължаване на промяната обаче не се оправдаха, казва в интервю за в. „Труд“ икономистът и преподавател в УНСС проф. Боян Дуранкев.

Според него служебният кабинет е оставил впечатлението за „бърза сглобка от случайни хора в случайно време, подбрани на случаен принцип“.

Същевременно е свършил достатъчно работа, за да оправдае съществуването си, особено в организирането на поредните извънредни избори.

Запитан дали бъдещото правителство ще води политика, заявена като обещания и програма в предизборната кампания, той коментира, че при усложнената международна обстановка, при разединения ЕС и отдръпващите се партньори от САЩ, при развиваща се България на „различни скорости“, работата на редовния кабинет ще се наблюдава много по-внимателно от гражданите. 

„За пръв път новото правителство няма да може да се оправдава с „тежкото наследство от предишните“, както се правеше досега. Предишните са бъдещите, гарнирани с малко патриотични люти чушлета“, коментира икономистът.

„Най-голямата изненада, която обаче не бива да се очаква от „Борисов 3“, ще е ако работят в полза на справедливостта и намалят сегашните неравенства, създадени и от подобни „Борисови“ кабинети...Сега се смята, че е справедливо да има огромно неравенство. Ако този кабинет не го направи, ще го направи друг. Това е естественият ход на историята“, смята той.

Проф. Дуранкев казва още, че без да сме в еврозоната инфлацията, особено в малката потребителска кошница, си расте. Той дава пример с цените на хранителните продукти, нарастващите цени на електроенергията, на водата и на парното, на жилищата.

Влизането в еврозоната по думите му ще даде малък тласък на инфлацията, но не повече от другите „бизнес“ фактори, „смятани по „формули“, както сега се обяснява на аборигените“.

Запитан какво би предприел, ако стане министър на икономиката или на финансите, той отговаря: „Рязане на главите на триглавата ламя. Първо - на корупцията, второ – на „приятелския капитализъм“, трето – на профанщината“.

„Бедността е позор за България; тя е петно и върху фрака на ЕС. Но най-вече е  илюстрация за провала на неолиберализма и неговите „пророци от последния ден“ на глобалния капитализъм, който смачка демокрацията. Рецептата е известна – повече равенство и сплотеност на обществото. „Свобода, равенство, братство“ – това е девизът на всички демократични революции“, допълва той.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:19 | 08.09.22 г.
fallback