Поскъпването на природния газ ще се отрази върху крайната цена и на хляба, казват хлебопроизводители от региона на Добрич. Очаква се белият хляб, който е и най-търсеният, да поскъпне с между 5 и 9 ст. Изчисленията ще са по-точни през май, когато ще дойдат сметките с новата цена на синьото гориво, съобщи БНТ.
По-високите цени на природния газ ще засегнат основно големите хлебозаводи, чието производство изцяло зависи от газа. По-слабо засегнати ще бъдат малките фурни на електроенергия или бутиковите пекарни на дърва.
Тези, които разчитат основно на природен газ за производството на хляб, допускат и по-голямо завишаване на цената му, а това са около 70% от хлебарите в страната, казва Тодор Няголов, председател на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите в Добрич.
Според хлебопроизводителя Радослав Райков цената би следвало да се вдигне с 5 до 10%, тъй като синьото гориво е с дял до 70% от разходите на хлебозаводите.
Много от мелниците също използват природен газ, а това ще доведе до скок и в цената на брашното с около 50 лв. на тон. Поскъпването на синьото гориво ще се отрази на целия процес, казват представителите на бранша.
На съвсем друго мнение обаче е председателят на КЕВР Иван Иванов. Той е категоричен, че поскъпването няма да се отрази на цените на стоките и услугите.
„Когато в продължение на 2 г. цената на природния газ намаля с около 63%, никой не почувства, че тези стоки поевтиняха, просто се повиши печалбата на фирмите. Сега ще работят с по-ниска печалба, конкуренцията няма да им позволи да вдигат цените”, каза той пред bTV.
Иванов беше категоричен, че решението за цената на природния газ не е политически задържано до изборите. Той посочи, че актуализации се правят в началото на всяко тримесечие и затова КЕВР е трябвало да се произнесе до 31 март.