fallback

М. Димитров: Горивата може отново да поскъпнат, след като КЗК не доказа картел

Министерството на финансите да отговори кой притежава данъчно-акцизните складове в България, призова бившият депутат

10:43 | 30.03.17 г. 4

Горивата може отново да започнат да поскъпват, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не доказа картел в бранша. Това каза пред БНР бившият депутат Мартин Димитров.

Вчера антимонополната комисия прекрати разследването на пазара на дребно на горива у нас и поиска от компаниите да гарантират, че не комуникират помежду си във връзка с цените на своите обекти.

Димитров отбеляза, че КЗК е обявила решението си по разследването два дни след парламентарните избори и попита защо това не се е случило преди тях. За него другият съществен въпрос е, че от Комисията са разкрили кореспонденция между служители в разследваните компании. Димитров напомни, че в Румъния с подобни разкрития са наложени многомилионни глоби за картел на пазара на горива. 

Решението на КЗК оттук нататък самите компании да санкционират свои служители, които влизат в контакт с други компании, показва несериозен подход от страна на КЗК, коментира Димитров. За него това е метод, който „няма как да сработи и по-скоро показва добро чувство за хумор“.

Бившият депутат отбеляза още, че в България дълго време цените на горивата бяха над средно европейските и затова трябва да се намери някакво обяснение, да има аргументация от страна на КЗК защо това е било така.

„Има съществена опасност цените на горивата в България, без данъците, отново да станат по-скъпи от средно европейските”, смята Димитров.

По думите му е крайно време Министерството на финансите да отговори кой притежава данъчно-акцизните складове в България, за което вече има и решение на съда.

"Никой повече няма да обърне внимание на темата за картел на горивата и в бъдещия парламент никой няма да се занимава с този въпрос", смята Мартин Димитров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:03 | 11.09.22 г.
fallback