fallback

За какви нарушения да внимаваме в изборния ден?

Следете дали е осигурена възможност да гласувате необезпокоявано и дали се оказва натиск върху избирателите

08:03 | 26.03.17 г.

Изборите би трябвало да са демократични и честни, но истината е, че не минават без нарушения или поне опити за такива. Така че от "Прозрачност без граници" съветват избирателите да бъдат внимателни и да следят за възможни 13 нарушения на изборния процес.

Когато отидете да гласувате в избирателната секция, внимавайте дали членовете на секционната избирателна комисия проверяват внимателно дали присъствате в съответния избирателен списък и едва след това подават бюлетината.

Следете дали е осигурена възможност да гласувате необезпокоявано, при запазване тайната на вота, дали от СИК боравят правилно с бюлетините: откъсват пред Вас бюлетината от кочана, поставят първи печат върху нея, след гласуването сверяват дали контролният номер в долния ъгъл съвпада с номер от кочана, поставят втори печат и откъсват пред Вас поредния контролен номер, но без да разкриват тайната на вота и да проверяват как сте гласували, вписват в съответния избирателен списък данните Ви по лична карта и Ви канят да поставите подпис, след като сте гласували. 

За всяко нарушение на СИК или на представители на партиите можете да се оплачете пред Районната избирателна комисия.

РИК е длъжна да вземе решение незабавно и да го публикува на сайта си, заедно с постъпилия сигнал.

Не е допустимо в изборните помещения да присъстват кандидатите за народни представители, представители на местни власти и хора без обозначен статут.

В изборните помещения могат да присъстват само членовете на СИК, наблюдателите и журналисти, докато правят репортаж.

Подавайте сигнал, когато имате съмнение за престъпления, като купуване на гласове, осъществяване на контрол и натиск върху избирателите.

Оплачете се на полицаите, когато забележите присъствие на лица без обозначителни знаци, застъпници или представители на партии, които проследяват как гласуват избирателите, организирано безплатно извозване с автобуси, коли, съпровождане на избиратели и групово гласуване, оказване на натиск върху избирателите да гласуват по определен начин, възпрепятстване на избирателите да гласуват, събиране на лични карти и изготвяне на списъци с лични данни на избиратели, разпитване на избирателите за начина, по който възнамеряват да гласуват, разкриване тайната на вота, отправяне на заплахи за физическа саморазправа и оказване на тормоз върху избирателите, раздаване на пари, опрощаване на дългове, раздаване на хранителни продукти, дърва за огрев и други материални облаги.

МВР поддържа линия за сигнали за изборни нарушения: 02/ 982 2232, факс 02/982 56 46 и e-mail: izbor@mvr.bg.

Можете да подадете сигнал и до Асоциация "Прозрачност без граници" на безплатен телефон – 0800 11 224.

Четете още в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:09 | 12.09.22 г.
fallback