Здравното министерство е възстановило действието на пет програми, свързани с общественото здравеопазване, съобщи министър Илко Семерджиев на среща с регионалните здравни инспекции в страната. Той отчете трайно неглижиране на общественото здраве за последните осем години, което не е позволило добра профилактика за населението, предава БНР.
Отлаганите с години проекти и програми са само в ущърб на общественото здравеопазване, посочи министърът на здравеопазването. Това са за превенция и контрол на ХИВ, за превенция и контрол на туберкулоза, проектът за модернизиране и преоборудване на центровете за спешна медицинска помощ, за обучение на спешни медици и Националната програма за електронното здравеопазване.
За общественото здраве тази година има само 458 млн. лева, каза още министърът.
За последен път общественото здравеопазване е било по някакъв начин по-достойно оценено през 2008 година, когато този бюджет е бил 928 млн. лева. Сега е паднал наполовина, отчете той.
Прогресивното намаляване на бюджета за обществено здраве няма да има добър ефект в дългосрочен аспект, предупреди Семерджиев.
15 млн. лв. са осигурени от държавата и Глобалния фонд за борба срещу СПИН, малария и и туберкулоза. В България има устойчива тенденция за намаляване на заболеваемостта от туберкулоза, каза д-р Тонка Върлева, ръководител на програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" и на програма "Превенция и борба с туберкулозата".
Експертите посочиха, че проблемът с туберкулозата у нас е и социален. От друга страна ваксината срещу болестта не е със 100% ефект и той е ограничен.
Раздвижва се и проектът за спешната помощ по Оперативна програма "Региони в растеж" на стойност 83 млн.евро, посочи заместник-министърът на здравеопазването Любомир Гайдов.