Макар да потвърждават ангажимента си към Европейския съюз, двете най-големи партии в България казват, че ще съживят икономическите връзки с Русия, за да спечелят избирателите, чувстващи се предадени от блока след десетилетие членство, коментира българските избори Bloomberg.
Социалистите, които са рамо до рамо с ГЕРБ преди предсрочните парламентарни избори в неделя, стигат дори по-далече, с предложение за премахване на санкциите срещу правителството на президента Владимир Путин.
Обвинена в намеса на изборите от САЩ до Франция, Русия е по-топло приета в България. България все още е най-бедната страна членка на ЕС и реториката за алтернативна икономическа посока резонира в страната, обхваната от корупция и опасения около мигрантите. Вотът подклажда напрежение и с Турция, която България обвинява в намеса, за да засили влиянието си.
„Проруската реторика печели сред онези кръгове избиратели, които включват хора, разочаровани от социалния модел“, казва Огняк Минчев, председател на Transparency International в България, по телефона. „Те лесно биват убедени в манипулация, която премахва ролята на ЕС и НАТО в развитието на България, и вярват на евразийската алтернатива“.
Според проучване на Алфа Рисърч, проведено между 20 и 22 март между 1033 души, ГЕРБ печели 31,7% от избирателите, а БСП – 29,1%.
И двете партии се възползват от недоволството, че ЕС не е донесъл просперитет: съседна Румъния също се присъедини към ЕС и се разраства по-бързо. Но икономиката е спъната от провала на борбата с корупцията, която е най-лошата в ЕС според Transparency International. Партията „Да, България“, която се обяви срещу корупцията, може дори да не премине 4-процентовия праг за влизане в парламента.
ГЕРБ и социалистите казват, че съживяването на руските енергийни проекти ще стимулира икономиката, пише Bloomberg. Те включват тръбопровода "Южен поток" за доставка на природен газ към Южна Европа, отложен през 2014 г. заради опасения около конкуренцията в ЕС, както и АЕЦ "Белене", която е на пауза от 2012 г.
Социалистите казват, че санкциите на ЕС срещу Русия, за които е нужно одобрението на всички 28 страни членки, удрят индустриите, като например строителния сектор. "Обединените патриоти" – националистически алианс с подкрепа от около 10%, която е потенциален партньор на двете големи партии, споделят тази позиция.
„Всички искат да привлекат избирателите, които виждат Русия в положителна светлина“, казва Руслан Стефанов, директор на икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията в София. „След изборите те отново ще започнат да обясняват как България е част от НАТО и от ЕС“.
Ползите от блока са ясни, припомня изданието. България е получила европейски средства на стойност 11 млрд. евро от 2007 до 2013 г., за да подобри магистралите и жп линиите си. В същото време доходите на домакинствата са се удвоили през десетилетието до 2016 г., сочи Институтът за пазарна икономика. ЕС купува две трети от износа на България спрямо 1,5% от Русия. Около 49% от българите възприемат блока положително.
Русия обаче не е единствената гореща тема.
"Обединените патриоти" предизвикаха спорове тази седмица, когато блокираха границата с Турция, за да спрат автобусите, които водят български емигранти, за да гласуват за партията, която според тях е свързана с президента Реджеп Тайип Ердоган.
Изправени пред третите предсрочни избори за последните 5 години, много избиратели са изтощени: социологическите проучвания сочат, че една пета възнамеряват да си останат у дома. За тези, които ще отидат до урните, политическата програма на вътрешно ниво – социалистите искат да въведат прогресивно данъчно облагане, а Борисов цитира балканското безпокойство като основа за икономическа и политическа стабилност – е засенчена.
„За съжаление, двете водещи теми в предизборната кампания са Турция и Русия“, казва Борисов.