Икономическият растеж е в основата на високите доходи във всяка държава. Тази теза застъпи икономистът Георги Ангелов в ефира на БНТ в коментар на предложението на министрите по европейските въпроси на 7 държави-членки на ЕС за въвеждане на минимална работна заплата във всички страни от Съюза.
Сега минималната заплата в страните е различна. На единия полюс са България и Румъния, съответно с 235 и 275 евро, а на другия е Люксембург с почти 2000 евро.
Икономистът от КНСБ Мика Зайкова посочи, че става въпрос за минимална работна заплата във всяка страна от ЕС, която да е съобразена, от една страна, със запазване на достойнството на хората, а от друга страна, минималната работна заплата да не уронва конкурентпособността на фирмите, каза Мика Зайкова.
Според Зайкова предложението е в резон на констатациите от януари на форума в Давос, където световният икономически елит посочи неравенството между доходите на хората и богатството в света като една от големите заплахи.
"Идеята да вземем една бедна страна и тя да получава същата заплата като една богата страна, която се е развивала 50-60 години - не става по този начин. Става чрез работа и висок икономически растеж", посочи от своя страна икономистът Георги Ангелов.
Базовото нещо, което трябва да правим като общество, е да гоним икономически растеж, всяка година да има растеж на заетостта, на заплатите, да се развиваме и модернизираме, защото иначе ще си останем последни, посочи Ангелов.
Статистиката показва, че страните с по-високи темпове на икономически растеж имат и по-високи заплати, коментира той.
В България въпреки увеличението минималната заплата изостава в ръста си спрямо средната работна заплата, коментира от своя страна Зайкова.
Пътят към по-висок темп на икономическия растеж е към провеждането на реформи, подчерта Ангелов. По думите му реформите трябва да са насочени към привличане на инвестиции, насърчаване на експортната икономика, инвестиции в образование и качество на работната сила.
Големият проблем с работната сила у нас според Зайкова е в липсата на професионална перспектива за образованите младежи. Инвеститорите не идват в България заради липсата на добър бизнес климат и корупцията, посочи тя.
Седем страни членки на ЕС имат минимална работна зaплата над 1000 евро: Люксембург, Ирландия, Великобритания, Холандия, Белгия, Франция и Германия.
В топ 5 на най-ниските минимални възнаграждения България е на първо място, а след нея се нареждат Румъния, Латвия, Литва и Чехия.
Португалия е с най-ниска минимална заплата от западните страни, но дори там сумата е 650 евро.
Шест държави в ЕС нямат минимална работна заплата - Австрия, Кипър, Дания, Финландия, Италия и Швеция.