fallback

Готвят се нови облекчения за сезонни чужди работници

Върви се към извършване на екооценка на Национален парк „Пирин”, коментира служебният министър на туризма Стела Балтова

10:50 | 16.03.17 г. 1

Министерството на туризма работи по въпроса за удължаване на срока на пребиваване на чуждестранни работници у нас като сезонни служители. Водят се разговори в тази посока. Това обяви по bTV служебният министър на туризма Стела Балтова.

Според действащата наредба чужденци от страни извън Европейския съюз (ЕС) могат да пребивават до 90 дни като сезонни работници. Мярката беше приета през миналата година, за да компенсира недостига на работна ръка в туристическия сектор. В хотелите по Черноморието работят предимно граждани на Молдова и Украйна.

За поредна година като най-голям проблем през летния сезон се очертава намирането на подходящи кадри, посочи Балтова. Това е и причината да се търсят възможности за удължаване престоя на чуждестранните работници. Летният сезон у нас е поне 120 дни, 90 дни не са достатъчен период, посочи министърът.

Цели комплекси разчитат на нискоквалифицирана работна ръка от страни извън ЕС. В същото време приемът на студенти в Колежа по туризъм е съкратен наполовина. Именно там би трябвало кадрите за тази индустрия в рамките на 6 семестъра да усвояват тънкостите на управлението на хотели и ресторанти.

Учащите, които вече трупат стаж по специалността, споделят, че в разпознаваеми курорти като „Слънчев бряг” заплатите са мизерни, а много от управителите – „хора на някого”, които не се справят с работата си.

В навечерието на летния сезон Стела Балтова прогнозира 9-10% среден ръст на чуждестранните туристи. Най-силен ръст се очаква на туристите от Германия - с около 25%. 

Всички пречиствателни станции без тази в Ахтопол са напълно изправни, рехабилитират се пътищата в курортите, каза още Балтова.

По думите й зимният сезон е по-успешен от предходния както заради подходящото време за ски, така и заради качествения предлаган продукт. Ръстът през декември и януари е формиран и от български, и от чуждестранни туристи. Най-висок е ръстът от съседните на България държави – Гърция, Турция, Сърбия, Македония.

Що се отнася до скандала около екооценката на Национален парк „Пирин” Стела Балтова посочи, че такава според нея е необходима и трябва да се направи. Върви се към извършване на екооценка на Национален парк „Пирин”, коментира тя.

През последните седмици стана ясно, че екоминистерството е дало становище, че новият план за управление на парка не се нуждае от такава оценка. Екоорганизации организираха протести, а след призив на президента Румен Радев ведомството ревизира решението си.

Междувременно представители на туристическия бизнес коментираха, че забавянето на Плана ощетява развитието на регионите. Като пример за сегашните си затруднения те посочват липсата на втори кабинков лифт в Банско.

„Не мисля, че това, че няма яснота по отношение на инфраструктурния проект (втори кабинков лифт в Банско, бел. ред.), пречи на развитието на туризма. Убедена съм, че ще се намерят добри решения за увеличаване на потока там”, коментира Балтова. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:11 | 11.09.22 г.
fallback