Служебният премиер Огнян Герджиков е възложил подготовката на подзаконовите актове, с които реално да отпадне ДДС върху дарените храни, пише Dnes.bg.
Министрите на земеделието, на труда и на финансите трябва да се справят със задачата в срок от две седмици, съобщи правителственият говорител Ирина Белчева.
Вчера омбудсманът Мая Манолова обяви, че приетият закон не работи в полза на нуждаещите се, защото липсва подзаконовата нормативна база за прилагането му.
С приетите промени в Закона за ДДС от тази година отпада данъкът добавена стойност (ДДС) за дарените храни. Целта на поправките е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят.
Законовият текст за отпадането на ДДС върху дарените храни обаче не е в сила, защото не е готова подзаконовата нормативна база, която на практика да освободи дарените храни от налога. Целта е възможно най-скоро министерствата да издадат съответните подзаконови актове, за да имат стимули производители и търговци на храни да даряват.
Националният омбудсман Мая Манолова вчера даде старт на кампанията "Великден за всеки". Предвижда се в тазгодишното издание на кампанията обхванатите пенсионери да получат ваучер за храна, валиден в 5 хиляди обекта и не по списък "брашно, ориз, макарони", а да могат да закупят това, което е необходимо за празничната трапеза.
За целта започва SMS кампания на кратък номер 1255 и открита дарителска сметка, в която хората могат да превеждат дори минимални суми.
Резултатите от миналата година сочат събрани дарения за 1 милион лева, с които са били зарадвани 33 хиляди пенсионери с ваучери за храна и още хиляди – с хранителни пакети.
По данни на Българската хранителна банка всяка година се унищожават над 670 хил. тона храна. В същото време 21,2% от българите, или 1,54 млн. души, живеят в бедност.