Програмата за санирането е добре позната за българите – 90,2% от участвалите в експресно проучване на „Галъп“ са чували за нея. За 51,8% от тях това е добър начин за обновяване на старите панелни блокове. 39,9% обаче смятат, че „санирането е голяма кражба“.
От социологическата агенция посочват, че като цяло програмата за саниране на жилищата се възприема добре по принцип, но детайлите събуждат немалко недоволство. Това вероятно се дължи на факта, че ограничен брой домакинства реално се възползват от програмата. Голямо влияние оказват и подозренията в корупция, свързани с реализирането на проекта.
За 49,5% от анкетираните санирането не е честно. На обратното мнение са 30,8%, сочат още данните.
Още при стартирането на националната програма за обновяване на жилищата преди две години „Галъп“ проучи мненията на българите и тогава 65% от анкетираните се опасяваха, че санирането ще създаде възможности за корупция.
Проблемът е част от проучване на обществените нагласи относно реалните и изкуствено създадените обществени въпроси, допълват още от социологическата агенция.
Според допитването реални проблеми за страната са проблемите на пътната инфраструктура, мостове и тунели (88,3%), както и санирането (52,6%) и парите за наука (44,2%). Само 9,8% от българите определят, че темата за състоянието на пътната инфраструктура е създаден от медиите проблем. За санирането това мнение подкрепят 38,6%.
Като пример за изкуствено създаден проблем повечето участвали в анкетата са посочили полета на новия президент Румен Радев до Брюксел с военен самолет – 63,6% вярват, че това е въпрос, създаден от медиите.
Проучването е изготвено и финансирано от „Галъп“.