Доходите могат да растат само чрез ръста на икономиката. В това са съгласни и в ГЕРБ, и в БСП, стана ясно в един от първите телевизионни дебати между представителите на двете партии. В ефира на "Нова телевизия" кандидатът за депутат от БСП и бивш икономически министър Драгомир Стойнев посочи, че България е отворена пазарна икономика и доходите зависят от производителността на труда.
Бившият министър на финансите в кабинета на ГЕРБ Владислав Горанов допълни, че доходите не се създават от политиците, а от доброто управление и според програмата на партията след четири години е напълно нормално средната заплата да бъде 1 500 лева, а минималната - 650 лева.
Драгомир Стойнев обвини своя опонент, че в ГЕРБ нямат приоритет в своята програма. БСП от своя страна залага на образованието, здравеопазването, икономиката, сигурността, тоест "коренна промяна на сегашния модел". "Ние искаме нова икономика, която не зависи само от европейски средства и обществени поръчки, без корупция", каза той и посочи, че БСП щ работи за насърчаване на българския предприемач, за да реализира той мечтите си в България.
Горанов обаче беше категоричен, че не вярва на социалистите. "Те разчитат на амнезията, която да им донесе амнистия", каза той.
Драгомир Стойнев посочи още, че средната заплата се определя от икономиката, но минималната работна заплата е политическо решение. Той припочни, че в периода 2005 - 2009 година средната работна заплата се е увеличила над 2 пъти (със 108%), и това е свързано с бурния икономически растеж.
Бившият финансов министър в кабинета на Бойко Борисов призова БСП да се откажат от коментарите за промяна в данъчния модел, защото "това, което предлагат е опасно за икономиката". Стойнев поясни, че плановете на социалистите са промяна в плоския данък - доходите над 10 хил. лева месечно ще бъдат облагани с 20% и се започва семейно подоходно облагане - 50 лева месечно данъчни облекчения за работещите родители на дете.
"Това означава, че хора със заплата около 500 лева няма да плащат данък", каза Стойнев.
Горанов обаче посочи, че семейното стимулиране не е задължително лошо, но така предложено ще ерозира бюджета. Предложената мярка ще намали данъчните приходи с 300 млн. лева годишно, а тези пари могат да бъдат използвани към друг сектор - образованието и увеличаването на заплатите на учителите. Именно образованието е гарант за справяне с бедността.
Двамата се конфронтираха по отношение на управлението на КТБ. Драгомир Стойнев посочи, че в управлението на БСП през 2013 - 2014 година е започнало изваждането на част от държавните активи от банката. Това беше направено по силата на правителствено решение от служебния кабинет на Марин Райков.
Стойнев посочи още, че по време на среща при президента Росен Плавнелиев в дните след затварянето на банката от ГЕРБ са поискали банкова гаранция, която е щяла да "съсипе цялата система".
И ГЕРБ, и БСП заявиха, че ще се борят с корупцията. За Горанов борбата с този проблем е създаването на единен антикорупционен орган, който да обедини звена, които съществуват в момента, но работят неефективно. Промяна в Наказателния кодекс и по-тежки наказания срещу корупцията също биха били стъпка в тази посока.
От своя страна Стойнев посочи, че промени в Наказателния кодекс ще доведе до по-бързо правораздаване ще върне доверието на българите в институциите.
Стойнев критикува и външната политика на ГЕРБ. Според него срещу санкциите за Русия вече се чуват гласове и сред десните във Франция, и в Германия. Тези санкции вредят на европейската икономика, допълни още социалистът. Горанов обясни, че позицията на ГЕРБ е, че България вече е избрала своя път и се съобразява с политиката на ЕС и НАТО.