fallback

Няма сериозна регулация на паралелния износ на лекарства, смята експерт

Около 50-60 медикамента перманентно липсват в мрежата, твърди Николай Костов, председател на Асоциация на собствениците на аптеки

16:46 | 13.02.17 г.
Автор - снимка
Редактор

В момента в България няма сериозна регулация на паралелния износ на лекарства. Това заяви Николай Костов, председател на Асоциация на собствениците на аптеки пред Агенция „Фокус“.

Причините за недостиг на някои лекарства в аптечната мрежа у нас са различни, най-често е заради паралелния експорт (износ на стока от държава от ЕС, в която тя е по-евтина, в друга страна членка, където тя е по-скъпа, бел. ред.). Има и други причини, свързани със снабдяването, производството и доставката не лекарства, казва той.

Около 50-60 препарата перманентно липсват в мрежата, уточни Костов.

“Няма възпиращ механизъм, който да спре изнасянето на лекарства, които са недостатъчно количество”, коментира Костов. Той припомни, че предходното правителство направи опит за това, но в тази му част законът беше атакуван от Конституционния съд и отпадна. 

Няма такава регулация, единствено се подават заявления, че се изнася съответното лекарство. Изпълнителната агенция, която получава тези заявления, няма инструмент да го спре, в случай че има недостиг. Това поражда непрекъснат дефицит, обясни той.

И допълни, че стимулите за изнасяне на лекарства са свързани с големите разлики в цените им у нас и в други държави в ЕС.

“Някои аптеки по един или друг начин се възползват от тези разлики и изнасят лично или чрез посредник тези лекарства”, каза Николай Костов.

Дефицитът на лекарства обаче не е свързан само с тази практика, а и заради законовите текстове.

Голяма част от лекарствата се изнасят съвсем законно, което също поражда дефицит, посочи той. И обобщи, че и в двата случая резултатът е един и същ - дефицит.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:17 | 10.09.22 г.
fallback