fallback

Домусчиев: Българските индустриалци изпитват опасения заради нарастващия популизъм

Запазването на плоския данък в България е „от първостепенно значение за стабилността, заяви в интервю за Bloomberg председателят на КРИБ

14:12 | 10.02.17 г. 35
Автор - снимка
Редактор

Възходът на популизма, руските санкции, спъващи българския бизнес, както и политическите катаклизми преди предсрочните избори следващия месец карат много от износителите в страната да се замислят сериозно, преди да се решат на нови инвестиции, казва председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев в интервю за Bloomberg.

Бизнес решенията все по-често се отлагат, откакто парламентът бе разпуснат на 26 януари и бе назначено служебно правителство, предизвиквайки опасения за нарастваща ефективност на държавната администрация, която може да продължи с години, пояснява Домусчиев.

„Българските индустриалци изпитват опасения най-вече заради нарастващия популизъм и пищни кампанийни обещания на политиците, които не правят сметки откъде ще дойдат парите“, казва той в интервю за медията. „Не съм оптимист за изборите“. 

Предсрочните избори на 26 март, третите за пет години, се случват, след като президентът Румен Радев, подкрепян от проруски настроените социалисти, спечели на президентските избори през ноември, смазвайки кандидата на партията на министър-председателя Бойко Борисов, което доведе до оставката му, припомня изданието.

Засега икономиката е напът да постигне растеж за осма поредна година. Брутният вътрешен продукт е нараснал с 3,4% през третото тримесечие, годишният износ е скочил с 15% през декември, а индустриалното производство се е увеличило с 6,9% през последния месец на 2016 г., допълва Bloomberg, позовавайки се на НСИ. А Домусчиев, чиито активи включват дялове за над 1 млрд. евро във фармацевтичната, спедиторската и машинната индустрии и в недвижимите имоти, казва, че очаква допълнителен растеж в резултат на износа и производството.

Въпреки това лидерите на бизнеса изпитват по-голяма несигурност за това как ще се оформи следващото правителство и какви последствия ще има за развитието на страната, казва Домусчиев. Нито една политическа партия явно няма да има мнозинство, което може да ограничи способността на парламента да прокарва закони за засилване на съдебната власт и икономиката – две от основните опасения на Европейския съюз (ЕС).

Ключов проблем за индустрията в България е недостигът на квалифицирана работна ръка, включително инженери и биолози, които търсят по-високо заплащане в ЕС и САЩ, казва Домусчиев. От изключителна важност е да има работещ парламент, който да приеме реформа в образованието, за да могат университетите да обучават повече студенти за индустрията, допълва той.

Социалистическата партия получава подкрепа от 29% от гласовете, следвана от ГЕРБ с 28%, сочи социологическо проучване на Галъп от 30 януари.

„Можем да се изправим пред още политически кризи, избори и последвала несигурност“, казва Домусчиев.

Санкциите, наложени от ЕС и САЩ върху Русия заради анексирането на Крим, карат българските компании да „претърпят сериозни загуби“, допълва той. „Надявам се, че ЕС и Русия ще постигнат споразумение. Русия е важен пазар за българските компании“. 

Според данните износът на лекарства, консервирани плодове, машини и мебели към Русия е спаднал с 14% през 2016 г. на годишна база, а вносът от Русия – с 27%. Освен това България получава по-голямата част от природния газ, суровия петрол и ядрено гориво от Русия, припомня агенцията.

Чуждестранните продажби ще бъдат ключови за бъдещия растеж. Домусчиев планира разширяване на фармацевтичната си компания „Хювефарма“ и ще строи нов завод за 150 млн. евро в Пещера тази година, казва той.

Домусчиев изказва опасения и за високите държавни разходи, в случай че социалистите спечелят изборите. Партията планира да възобнови отменени енергийни проекти, включително строежа на АЕЦ „Белене“. „Подобни проекти създават огромни дефицити в държавните енергийни предприятия, които накрая ще трябва да бъдат платени от нас“.

Запазването на плоския данък в България е „от първостепенно значение за стабилността“, казва той във връзка с плановете на социалистите да повишат данъците. „Те трябва да повишат приходите, борейки се с укриването на данъци, а не увеличавайки ставките“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:41 | 14.09.22 г.
fallback