fallback

България иска от ЕС 40 млн. евро за участък от магистралата София - Калотина

Кандидатстваме пред Механизма за свързване на Европа и с проект за рехабилитация на жп възел Пловдив, както и с още два проекта на РВД

11:51 | 08.02.17 г.

България кандидатства с участък от магистралата София – Калотина и проект за обновяване на жп възел Пловдив за финансиране от Механизма за свързване на Европа, съобщават от Министерството на транспорта, информационните технологии и инфраструктурата.

Ведомството уточнява, че това е трета покана за набиране на проектни предложения по Механизма, сектор „Транспорт“. Гарантираният бюджет на България по Кохезионния пакет е 406 млн. евро.

Освен жп и пътния проект България кандидатства и с още два – на Държавното предприятие „Ръководство на въздушното движение“. Общата стойност на четирите проекта е 207 млн. евро.

До момента са одобрени седем транспортни проекта на стойност 294 млн. евро. Със средства от Механизма ще се ремонтират жп участъците София – Елин Пелин, София – Волуяк и Костенец – Септември, както и ще се осъществят още няколко проекта, включително за корабоплаването по Дунав. Свободният ресурс, с който страната ни разполага, е 111 млн. евро.

Очаква се резултатите от оценката на проектите да бъдат обявени в средата на тази година.

Проектът за развитие на жп възел Пловдив на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ е на стойност 115 млн. евро. България иска 85% финансиране, т.е. 98 млн. евро.

Проектът предвижда рехабилитация и модернизация на железопътната инфраструктура в участъците Пловдив – Пловдив разпределителна – Крумово и Пловдив разпределителна – Скутаре. Планира се и изграждането на пътен пробив под жп гара Пловдив, развитие на коловозите на жп гарите, попадащи в обхвата на проекта, премахване на съществуващи прелези и замяната им с надлези.

Агенция „Пътна инфраструктура“ предлага за финансиране участъкът от магистралата София – Калотина от ГКПП Калотина до Драгоман. Проектът е на обща стойност 90 млн. евро, като исканото европейско съфинансиране е малко над 40 млн. евро.

Проектът предвижда изграждане на две платна с по две ленти за движение и аварийна лента. Предвижда се да бъде разширено и коригирано на места съществуващото трасе, за да позволява скорост от 100 км/ч.

ДП „Ръководство на въздушното движение“ подава за одобрение 2 проекта, свързани с оптимизация на услугите за управление на въздушното движение. Общата им стойност е около 1,2 млн. евро, като исканото европейско съфинансиране е около 1 млн. евро.

Първият проект е за създаване на локален оперативен център за информационна сигурност, който да осигурява ефективна защита на предприятието от кибератаки. Изграждането му ще гарантира сигурност на данните и инфраструктурата на предприятието и непрекъснат режим на предоставяните услуги.

Второто проектно предложение е за изследване на възможностите за въвеждане на въздушно пространство за свободно планиране над страните участници в регионалната инициатива Gate One.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:17 | 13.09.22 г.
fallback