Кредитните посредници, вписани в регистъра на Българска народна банка (БНБ) вече са трима. Две български фирми и една белгийска са регистрирани към 1 февруари, показва справка в сайта на институцията.
Припомняме, че всички кредитни посредници трябваше да подадат документи за регистрация в БНБ до 21 януари 2017 г., ако искат да продължат да упражняват дейността си и след 21 март 2017 г. За целта ще трябва да платят 3 хил. лв. такса.
Очакваше се до 21 януари тази година в регистъра да бъдат вписани около 30 кредитни посредници, а през следващите години броят им да достигне 1000.
Кредитните посредници са длъжни да уведомяват в 15-дневен срок БНБ за всяка промяна в информацията, представена във връзка с вписването в регистъра. Корекция на данните ще им струва по 500 лв. съгласно Наредба 19.
Според Централната банка „кредитен посредник” е лице, което не действа като кредитор или нотариус, свързва пряко или непряко потребител с кредитор или кредитен посредник и извършва своята търговска дейност срещу заплащане в парична или в друга форма.
Кредитните консултанти приветстваха идеята за регистъра с мотива, че по този начин професията им ще подлежи на регулация и ще се даде възможност да отпаднат нелоялните практики.
„Промените са изцяло в защита на потребителите, защото до момента те лесно ставаха жертва на некоректни посредници, които не познават добре пазара и ги подтикваха да вземат погрешни решения". Това обясни през ноември (когато станаха ясни детайлите от наредбата на БНБ) за Investor.bg Тихомир Тошев, управител на "КредитЦентър". Фирмата вече е вписана в регистъра на БНБ
Припомняме още, че с измененията в Наредба 19 на БНБ се въведе и задължителна застраховка „Професионална отговорност“. Според хора от бранша това ще струва на посредниците между 4 хил. и 6 хил. лв. годишно, докато таксата за регистрация от 3 хил. лв. ще се заплаща еднократно.