Досегашната схема „Синя карта“, по която граждани на трети страни с дефицитни професии могат да работят в ЕС, се очаква да бъде ревизирана. Това информират от офиса на евродепутата Мария Габриел след дебат по темата в ресорната Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент.
Схемата е възприета през 2009 г., но сега се очакват промени, с цел да отговори на недостига на работна ръка на европейския трудов пазар.
Очаква се новата “Синя карта” да доведе до положително икономическо въздействие в порядъка от 1,4 до 6,2 млрд. евро на година от допълнителната бройка висококвалифицирани работници, идващи в ЕС.
Като докладчик по темата за групата на ЕНП Мария Габриел е коментирала моментите, които трябва да бъдат взети под внимание, за да се превърне ЕС в по-привлекателна дестинация за квалифицирани работници. Като ключова стъпка тя е посочила включването на социални партньори и бизнеса.
Евродепутатът препоръчва опростяване на достъпа до националните пазари на труда и премахване на ограничението, поставяно от критерия „висше образование“. Според нея водещият критерий трябва да бъде квалификацията, а не дипломата.
Нуждите на националните пазари да са водещи и при определяне на секторите и професиите, които са включени в схемата, настоява още Мария Габриел.
„Трябва да гарантираме възможността на всяка държава-членка да определя списъка с допустими професии, тъй като потребностите на отделните страни значително се различават. Важна стъпка е въвеждането на гъвкав инструмент за установяване на праг на заплащане, определен от държавите-членки в съответствие с националните особености”, смята Мария Габриел.
Тя е коментирала още, че не трябва да се създава пряка конкуренция за висококвалифицирана работна ръка в различните европейски страни.
Практиката показва, че страните от ЕС в периферията на континента много често са първа спирка за работници със “Синя карта“, но в момента, в който работниците натрупат още знания и опит, искат да отидат в други страни с по-високо заплащане.