Девет колективни иска срещу фирми за бързи кредити е завела Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи на пресконференция председателят й Димитър Маргаритов.
Комисията е направила преглед през 2016 г. на общите условия на 45 небанкови финансови институции.
„Във всички договори с общи условия бяха открити неравноправни клаузи“, каза Маргаритов.
Комисията и компаниите са изчистили неравноправните клаузи. Девет фирми за бързи кредити са отказали да ги премахнат от общите условия и срещу тях са заведени колективни искове в съда.
Такива клаузи най-често опитват да наложат допълнителни плащания, забранени от закона. Някои търговци опитвали да нарушават автономията на договаряне на своите клиенти. Димитър Маргаритов цитира подобна незаконна клауза – ако получателят на кредит сключи договор с трето лице, с което би се влошило финансовото му състояние.
„Едни такива мъгляви неща, които ви поставят в зависимост от кредитодателя, която е нездравословна и незаконосъобразна“, разясни председателят на КЗП.
Друг пример е намирането на поръчител от кредитодателя, като таксата в случая може да е в пъти по-висока от самия кредит, което Маргаритов определи като недопустимо.
Той предупреди потребителите, че като тези кредити са скъпи и трябва да се подхожда с внимание към тях, защото имат своята цена.
КЗП продължава да работи и по случая с отпуснатите от български банки кредити в швейцарски франкове, след като беше подписано споразумение между една от финансовите институции и Комисията, заяви Маргаритов пред Investor.bg.
"Следим споразумението стриктно. Банката в срок от един месец трябва да предложи възможността да превалутират заемите по начина, записан в споразумението", каза той.
Процесът на превалутиране е започнал. Трябва да дадем време на потребителите, но мониторингът е непрекъснат, допълни председателят на КЗП .
По повод критиките на юристи към постигнатото споразумение той каза: „Няма критики от потребители“.